Los reform PPK i OFE nadal nieznany

Dwie rządowe reformy emerytalne PPK i OFE  miały pecha, gdyż trafiły na czas epidemii Covid-19  i związanego z nią  wielkiego kryzysu gospodarczego - pisze  "Parkiet” (Nr z 15.05.2020 r.). Dopiero w  najbliższych miesiącach zapadną decyzje w sprawie ewentualnego przesunięcia na 2021 r. terminów przystąpienia kolejnych firm do PPK. W zawieszeniu, na koniec pandemii koronawirusa czeka też likwidacja OFE. Zdaniem Pawła Borysa, prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR),

w perspektywie czerwca–lipca br. mogą zapaść  decyzje, czy przesunąć te terminy na 2021 r., czy  utrzymać wdrożenie PPK w drugiej połowie 2020 r.  

„Zobaczymy, jak będzie się rozwijała sytuacja epidemiczna” - mówi Borys. "Zdajemy sobie oczywiście sprawę, że może dojść do pewnej kumulacji umów i związanych z tym trudności operacyjnych".

A dalsze przesunięcie wdrożenia kolejnych etapów PPK to zła wiadomość dla giełdy, która liczyła na środki  z tego programu - pisze "P". Pieniądze z PPK  już jednak płyną. Na kontach uczestników PPK  jest przeszło mld zł.

 W kwietniu br. fundusze akcyjne były najbardziej rozchwytywaną kategorią lokat, a w ramach PPK w ubiegłym miesiącu trafiło do nich 300 mln zł (uczestnicy funduszy PPK nabywają udziały po bardzo niskich kosztach i po niskich wycenach).

 

 

W kwietniu br.  OFE wyprzedawały akcje polskie

 

Kwiecień 2020 r.  był pierwszym miesiącem istotnej podaży akcji od dziewięciu miesięcy. Fundusze emerytalne sprzedały w kwietniu br. polskie akcje za około 464 mln zł - szacuje Trigon DM. To pierwszy taki przypadek od kilku miesięcy.  Z kolei saldo popytu i podaży na akcje zagraniczne było  w tym czasie  w okolicach zera - informuje "Rzeczpospolita” (Nr z 21.05.2020 r.).

Według analityków Trigona DM, większość funduszy sprzedawało polskie akcje, a najwięcej NN OFE (281 mln zł). Nastawienie do akcji zagranicznych było podobne, ale popyt ze strony NN OFE (73 mln zł) przykrył podaż pozostałych funduszy.

 "Alokacja OFE w polskie akcje wzrosła o 1,3 pkt proc. miesiąc do miesiąca, do 72,7 proc. i jest poniżej progu 75 proc., który miał obowiązywać według nowej reformy na dzień 27 listopada 2020 r."  Średnia ważona jednostka funduszy emerytalnych wzrosła w kwietniu o 8,1 proc. - podaje gazeta.

W ubiegłym miesiącu najlepszy wynik zarządzania osiągnął Pocztylion OFE (8,8 proc.), a najgorszy Generali OFE (7,3 proc.). Od początku br. roku najlepszy jest MetLife OFE (-17,1 proc.), a najgorszy PZU OFE (-20,7 proc.).

OFE  w kwietniu br. otrzymały z ZUS 266 mln zł, zaś kwietniowe transfery z tytułu suwaka ukształtowały się na poziomie 41 9 mln zł.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT