Axa Życie dokapitalizowana

Towarzystwo ubezpieczeniowe Axa Życie dostało ogromne wsparcie od właściciela. Firma została w III kwartale 2009 r. dokapitalizowana kwotą 200 mln zł – podaje  "Parkiet"(Nr z 22.12.2009 r.), powołując sie na informacje uzyskane od Radosława Gołaszewskiego,  głównego księgowego grupy Axa w Polsce. I tak, wsparcie finansowe spółki oferującej polisy na życie nastąpiło na drodze emisji akcji, którą objął  większościowy akcjonariusz spółki - zarejestrowana we Francji spółka Société Beaujon -  który przed tą operacją miał 52,9 proc. udziału w kapitale towarzystwa. Po zastrzyku finansowym o 100 mln zł  zwiększył się zarówno kapitał zakładowy Axy Życie, jak i kapitał zapasowy spółki.  Gazeta przypomina, że na koniec września 2009 r. ubezpieczyciel miał  fundusze własne sięgające 363,3 mln zł, podczas gdy w analogicznym czasie ubiegłego roku  wynosiły one 107,8 mln zł. Po dokapitalizowaniu w III kwartale br. Axa Życie  jest jednym z bezpieczniejszych życiowych towarzystw na polskim rynku: wskaźnik pokrycia rezerw techniczno-ubezpieczeniowych aktywami wynosi 114 proc., a pokrycia marginesu wypłacalności środkami własnym aż 492 proc.  - twierdzi "Parkiet". Po co tak wysoki poziom środków własnych? Radosław Gołaszewski powiedział dziennikowi, że  "dokapitalizowanie dotyczyło dalszego finansowania rozwoju grupy Axa w Polsce". Gazeta zastanawia się więc, czy te środki będą przeznaczone na zakup przez Axę firmy pośrednictwa finansowego "Finamo", albowiem "w ostatnich tygodniach rynek pośrednictwa finansowego huczał od plotek na temat rozmów zarządu polskich spółek Axy z właścicielami firmy Finamo". Dziennik przypomina, że na początku listopada br. że Finamo poszukiwało  nowego inwestora strategicznego i ze   w grę może wchodzić nawet transakcja dotycząca większościowego pakietu akcji. W opinii "Parkietu", w ostatnich miesiącach coraz więcej firm ubezpieczeniowych chce mieć wpływ na pośredników finansowych.
 Axa Życie ma po trzech kw. br. 23,2 mln zł straty, co oznacza, że za 2009 r. odnotuje około minus (-)  31 mln zł straty. Będzie to jednak wynik lepszy niż za 2008 r.,  kiedy towarzystwo odnotowało stratę w wysokości 47 mln zł.
 
Jak dom maklerski z ubezpieczycielem

Noble Securities rozważa włączenie produktów ubezpieczeniowych do swojej oferty . To byłby pierwszy taki przypadek na polskim rynku  kapitałowym - pisze  "Parkiet"(Nr z 23.12.2009 r.). Jak powiedziała gazecie Małgorzata Gaborek, specjalista do spraw public relations w Noble Securities, firma nie wyklucza wprowadzenia do oferty produktów ubezpieczeniowych, chociaż  "generalnie bowiem domy maklerskie nie oferują polis swoim klientom".  Jak komentuje dziennik, w przypadku domów związanych z większą grupą finansową zdarzają się jedynie, na stronach internetowych, reklamy produktów ubezpieczeniowych oferowanych przez inne spółki powiązane kapitałowo.
W opinii  Marcina Mazurka, prezesa  firmy doradczej Intelace Research byłaby to  "dosyć oryginalna próba dywersyfikacji oferty". W grę może  wchodzić oferowanie różnego rodzaju produktów inwestycyjnych, których emitentem będzie Noble Bank. Jednak gdyby nawet Noble Securities zrobił taki krok, "nie będzie to początkiem jakiegoś nowego biznesowego trendu, tylko raczej odosobnionym przypadkiem", ponieważ w domach maklerskich generalnie następuje informatyzacja obsługi klienta. A trudno  będzie sprzedać produkty inwestycyjne kanałem internetowym – twierdzi Mazurek w "Parkiecie". Dziennik przypomina, że  o licencji maklerskiej wciąż myśli "Xelion. Doradcy Finansowi",  który oferuje tzw. polisolokaty (ubezpieczenia na życie i dożycie, w których zyski zwolnione są z 19-proc. podatku Belki), polisy na życie z funduszem inwestycyjnym, a nawet ubezpieczenia domów i mieszkań. Jednak - podkreśla "Parkiet" -  rozważania właścicieli Xelionu nad licencją trwają już długo i na razie żadne konkretne decyzje nie zapadły.
Domy maklerskie są przede wszystkim klientami ubezpieczycieli - pisze gazeta. Żaden z domów maklerskich nie chciał zdradzić dziennikowi, w których firmach ubezpieczeniowych kupuje polisy.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT