Bardziej intensywna współpraca TFI i ubezpieczycieli

Zacieśnia się współpraca TFI z ubezpieczycielami przy produktach pozwalających uniknąć podatku Belki - donosi "Rzeczpospolita" (Nr z 31.03.2010 r.). Stanowią one dla  TFI kanał stabilnego dopływu aktywów, a dla ubezpieczycieli są  źródłem  dochodów. W opinii dziennika, fundusze te - UFK - dają  klientom nie tylko szansę na zyski z inwestycji, ale niosą także  i ryzyko poniesienia wysokich kosztów. Albowiem przy wyjściu z inwestycji przed terminem, czyli przed upływem często kilkunastu lat, karne opłaty w pierwszych kilku latach sięgają 100 proc. wpłaconego kapitału - pisze dziennik.. Na koniec 2009 r. w unit-linked UFK w krajowych TFI zgromadzonych było 19 mld zł – wynika z danych Analiz Online. To około 20 proc. całkowitych aktywów TFI. Zdaniem Mariusza Zagajewskiego, dyrektora departamentu zarządzania produktami indywidualnymi na życie w Generali, TFI dostrzegają coraz istotniejszą rolę ubezpieczycieli w napływie środków do funduszy, dlatego nawiązują współpracę z kolejnymi firmami. Tomasz Kopera, dyrektor zarządzający sprzedażą i marketingiem w Idea TFI twierdzi w gazecie, że  przy współpracy z większością towarzystw ubezpieczeniowych trzeba liczyć się z poniesieniem często znaczących inwestycji związanych z uruchomieniem takiej sprzedaży i być gotowym na to, że efekt będzie rozłożony w czasie.
Zdaniem "Rzeczpospolitej", nie zawsze współpraca z ubezpieczycielem to dla TFI eldorado, albowiem zawsze istnieje ryzyko, że klient zmieni UFK. Ponadto, firmy średnio dwa razy w roku dokonują przeglądu portfela i  wycofują  z oferty te o niesatysfakcjonujących wynikach.

Polisy Signal Iduna kupisz wkrótce w placówce  medycznej 

Polskie towarzystwa Signal Iduna Allgemeine Versicherung AG, oferujące głównie polisy zdrowotne i turystyczne dostały zastrzyk  blisko 33,9 mln zł. I tak, około 30,51 mln zł trafiło na ich kapitał zapasowy, a 3,39 mln zł zasiliło fundusze własne firm – pisze "Parkiet"(Nr z 01.04.2010 r.), powołując się na  Adama H. Pustelnika, prezesa zarządu obydwu spółek Signal Iduna Polska. Według dziennika, dokapitalizowanie ich było niezbędne, bo zarówno towarzystwo majątkowe, jak i życiowe w 2009 r. miały stratę. To pierwsze w wysokości -10,7 mln zł, a drugie rzędu -5 mln zł. Wynik łączny spółek (-15,7 mln zł) był jednak i tak lepszy niż w 2008 r., kiedy firma majątkowa odnotowała  29,8 mln zł  straty, a życiowa  4,6 mln zł straty. Jak zauważa gazeta, od  2002 r. , czyli od początku swojej działalności w Polsce żadne z towarzystw Signal Iduna nie wypracowało  zysku. Obydwa straciły już w sumie aż 142,5 mln zł, jednak prezes Pustelnik zapowiada wyjście firm "na zero"  w 2011 r. A w br. spółki mają zebrać około 136 mln zł składki, o 50 proc. więcej niż w 2009 r. Ma to nastąpić m.in. dzięki współpracy z Santander Consumer Bankiem i pośrednikami finansowymi. Zarząd spółek Signal Iduna - twierdzi  Pustelnik -  cały czas pracuje nad uruchomieniem nowego kanału dystrybucji czyli  placówek medycznych. Obecnie firma współpracuje z 800 takimi podmiotami i mogą się w nich leczyć posiadacze polisy zdrowotnej Signal Iduna.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT