Będą dalsze zmiany w OFE ?

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie konstytucyjności  noweli ustawy o OFE, w  rezultacie  której o oszczędności emerytalne Polaków  zostały przesunięte z OFE do ZUS,  " tylko pozornie nic nie zmienił"  - twierdzi "Parkiet"(Nr z 06.11.2015 r.). W opinii gazety,  chociaż zwycięska  w ostatnich wyborach parlamentarnych partia Prawo i Sprawiedliwość na razie nie zapowiada dalszych zmian w OFE, to "przedstawiciele rynku nie mają wątpliwości, że są one tylko kwestią czasu".
Jak  powiedział dziennikowi  Henryk Kowalczyk,  poseł PiS , zapytany, czy wyrok TK zachęci nowy rząd do wprowadzenia dalszych zmian w OFE,  "na razie nie mamy w programie zmian w OFE. Oczywiście cieszymy się, że nie musimy oddawać tych pieniędzy".

Bez szans za odszkodowania za  przesunięcie środków z OFE  do  ZUS

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie otwartych funduszy emerytalnych (sygn. K 1/14) utrzymał w mocy przepisy o przeniesieniu środków z tych funduszy do ZUS.  Według "Rzeczpospolitej" (Nr z 06.11.2015 r.),  w związku z tym  małe są  szanse na wywalczenie odszkodowań od państwa za przesunięcie oszczędności emerytalnych z funduszy do ZUS.  Dziennik pisze, powołując się na opinię zapytanych o to  prawników,   prowadzących sprawy sądowe o odszkodowania od Skarbu Państwa. " że uzyskanie odszkodowań za działania państwa w sprawie OFE byłoby bardzo trudne, o ile w ogóle możliwe".  Jak twierdzi  w  gazecie  radca prawny Gerard  Dźwigała, "Skarb Państwa odpowiada za szkody wynikające z naruszenia prawa. W tej sytuacji nie można mówić o działaniu nielegalnym, bo ustawa dotycząca OFE była uchwalona zgodnie z zasadami legislacji, a TK  dodatkowo potwierdził jej zgodność z konstytucją".  Zdaniem mec. Andrzeja Michałowskiego, "nieco inaczej może wyglądać problem odszkodowań za zakaz reklamy. Tu Trybunał stwierdził niezgodność tego zakazu z konstytucją, a firmy prowadzące fundusze emerytalne mogłyby nawet określić wysokość strat z tego powodu" - podaje "Rz". W ocenie Michałowskiego, ewentualne pozwy firm są jednak mało realne. "Te firmy, będące wielkimi korporacjami finansowymi, najczęściej prowadzą dużo innych interesów ze Skarbem Państwa. Więc walka o odszkodowania byłaby niewłaściwa ze względów strategicznych" – zauważa mec.  Michałowski.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT