Bez polisy często nie ma kredytu

Polisy ubezpieczeniowe  sprzedawane przez banki często mają dużo wyłączeń ograniczających odpowiedzialność ubezpieczyciela,  a   ich przydatność dla klientów jest niewielka - pisze "Dziennik Gazeta Prawna" (Nr z  06.06.2013 r.). Kredyt często wiąże się z  propozycją zakupu,  w zamian  na przykład  za obniżkę  oprocentowania,   dodatkowych produktów finansowych,  najczęściej konta osobistego, karty kredytowej  i ubezpieczenia.  Z analizy ofert banków wynika jednak - twierdzi "DGP"- że korzystanie z takich wiązanych zakupów nie zawsze klientom będzie się opłacało, "jeżeli pożyczają stosunkowo niewielkie kwoty". Według gazety,  mBank  do kredytu dodaje pakiet polis od poważnego zachorowania, pobytu w szpitalu itp. nawet za 2 proc. wartości kredytu. Składkę należy zaś  zapłacić w momencie jego uruchamiania (dziennik informuje, że podobną politykę prowadzi np. Pekao).
Halina Kochalska, analityk Open Finance radzi w "DGP", aby ze szczególną ostrożnością podchodzić do propozycji banków, które lepsze warunki kredytowania uzależniają od skorzystania z programów systematycznego oszczędzania w funduszach. "To długoletnie umowy, których zerwanie przed czasem oznaczać może utratę znacznej części wpłaconych kwot" – mówi  Kochalska.
W przypadku wpadnięcia w przejściowe problemy finansowe uczestnik takiego programu może więc mieć nie tylko problem z bieżącą obsługą zadłużenia, ale musi się liczyć z karą za przerwanie oszczędzania.

VIDA+ czyli  ochrona  ubezpieczeniowa w "grupie otwartej"

VIDA+ czyli ubezpieczenie na życie w , opracowane zostało we współpracy z Generali,  pojawiło się w dystrybucji multiagencyjnej  Agent Transfer - podaje "Prnews.pl" (www.prnews.pl z 03.06.2013 r.).  Jest to pakiet ubezpieczeń za 1,5 lub 2 złote dziennie dostępny  w formie ubezpieczenia grupowego. Ochrona ubezpieczeniowa obejmuje nie tylko życie i zdrowie utracone w wyniku NW - pisze portal.  "Ubezpieczenie obejmuje również śmierć z przyczyn naturalnych, poważne zachorowanie ubezpieczonego oraz jego dziecka, trwały uszczerbek na zdrowiu i niezdolność do pracy wskutek NW, śmierć małżonka wskutek NW, czy wycenioną na wyższą sumę ubezpieczenia śmierć ubezpieczonego wskutek wypadku komunikacyjnego". Jak wyjaśnia w "Prnews.pl" Artur Kuczmowski, prezes zarządu Agent Transfer, "tradycyjne ubezpieczenia grupowe oferowane są grupom zamkniętym, np. pracownikom konkretnych zakładów pracy".  VIDA+ to produkt "skierowany do klientów usług oraz produktów dostarczanych przez Agent Transfer" w  grupie otwartej, do której wejść może praktycznie każdy. Zdaniem prezesa  Kuczmowskiego, "dzięki grupie otwartej udało nam się połączyć szeroki zakres ubezpieczenia z niską składką".

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT