Bez zróżnicowania składek ze względu na płeć, polisy ubezpieczenia na życie dla kobiet droższe

Od grudnia 2012 r. wyraźnie podrożały polisy ubezpieczenia na życie dla kobiet i to we wszystkich sprzedających je w Polsce firmach - informuje "Rzeczpospolita"(Nr z 07.11.2013 r.). Według gazety, natomiast staniały polisy na życie przeznaczone dla mężczyzn.
Dziennik tłumaczy, iż w grudniu ub.r. ubezpieczyciele musieli zaprzestać różnicowania składek w związku z  orzeczeniem  Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, iż   płeć nie może być kryterium przy wyliczaniu składek ubezpieczeniowych.
Zakaz dyskryminacji w kalkulowaniu składek i świadczeń przyniósł widoczne zmiany w ubezpieczeniach na życie. Wzrosły składki płacone przez kobiety, zmalały składki mężczyzn. Jak zauważa "Rzeczpospolita",  zmiana dotyczyła tylko umów zawartych od 21 grudnia 2012 r., natomiast podpisane wcześniej funkcjonują na starych zasadach. Jeżeli więc kobieta np. w 2011 r. zawarła umowę na 20 lat, to dla niej składka nie zdrożała - wyjaśnia dziennik.

Rozwój dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych blokuje brak uregulowań prawnych

Brak uregulowań prawnych uniemożliwia rozwój dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych - twierdzi "Dziennik Gazeta Prawna"(Nr z 06.11.2013 r.). Ten rynek to zaledwie 200 mln zł  - pisze dziennik. W opinii Jakuba Szulca, byłego wiceministra  zdrowia  i posła PO,
" tej sytuacji sprzyja pozycja NFZ jako monopolisty oraz rozwój tak zwanych usług abonamentowych, które oferowane są poprzez zakłady pracy. "Zdaniem Szulca,  NFZ  jeszcze stara się zarządzać zasobami czyli sprzętem i personelem.
Natomiast  drugim powodem jest rozwój rynku abonamentowego, który wykształcił się z medycyny pracy.  Poseł Szulc uważa - pisze gazeta- iż  system abonamentowy to "ubezpieczenie bez ubezpieczenia", ponieważ tutaj  tylko sposób organizacji jest podobny,  ale "nie ma przeniesienia ryzyka na ubezpieczyciela tak jak w przypadku innych umów". Z kolei według  Łukasza Zalickiego,  eksperta rynku ochrony zdrowia w  Partner EY, "luka w wydatkach na leczenie wymusza rozwój dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych, których nie zastąpi system abonamentowy". Zalicki twierdzi, iż  " usługi abonamentowe to substytut ubezpieczeń dodatkowych i rozwinie się z nich jeden rynek ubezpieczeń zdrowotnych" - pisze "DGP".

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT