Blisko 1,7 mln mikrofirm poza PPK ?

Według  najnowszej wersji projektu ustawy o Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). nawet 1,7 mln najmniejszych firm (ponad milion osób  samozatrudnionych  oraz  przeszło 700 tys. mikroprzedsiębiorców) , które od lipca 2020 r.  miały zostać objęte tym  systemem,  może całkowicie uniknąć płacenia nowych składek emerytalnych   - donosi "Rzeczpospolita"(Nr  z 07.02.2018 r.). I tak,  nie obejmie ich  automatyczny zapis do Planu raz na dwa lata -  podaje  dziennik.  W tym, dla  ponad 700 tys. firm,  zatrudniających do dziewięciu osób (według szacunków łącznie ok. 3 mln pracujących)  ma wystarczyć  uzyskanie    od wszystkich zatrudnionych rezygnacji  z uczestnictwa w PPK, natomiast  około miliona samozatrudnionych będzie mogło  złożyć jednorazową rezygnację z Planu.
System  może ruszyć już od 1 stycznia 2019 r. - informuje "Rz". Projekt ustawy o PPK  ma być  zaprezentowany 14 lutego br.  podczas konferencji prasowej minister finansów Teresy Czerwińskiej.
Powstanie nowych  zasad  oszczędzania na emeryturę premier Mateusz Morawiecki zapowiedział jeszcze w lipcu 2016 r. - przypomina gazeta.

W styczniu br.  OFE wypracowały wzrost na poziomie średnio 2,9 proc.

W styczniu wszystkie OFE wypracowały zysk, wynoszący średnio 2,9 proc.- podaje "Parkiet"(Nr z 08.02.2018 r.). Zdaniem  gazety, która powołuje się na najnowszy  raport  Analizy  Online, jest  to  wynik " nieco słabszy od uzyskanego przez realizujące podobną strategię fundusze akcji polskich uniwersalnych, które w tym samym czasie zyskały średnio 3,0 proc."  Wypracowane przez OFE  w styczniu 2018 r. wyniki kształtowały się   na poziomie od   2,5 proc. (Generali OFE) do 3,2 proc. (MetLife OFE). W styczniu  2018 r.  OFE PZU "Złota Jesień" jako jedyny fundusz – drugi miesiąc z rzędu – otrzymał najwyższą ocenę 5a w  zestawieniach 12- i 36-miesięcznych, osiągając najwyższy wynik w skali ostatnich 12 miesięcy (+19,4 proc.), istotnie przewyższający średnią (16,6 proc.) - podaje dziennik. Według "P", na  drugie miejsce w rankingu awansowało AXA OFE, którego nota krótkoterminowa wzrosła w styczniu z 3a do najwyższej 5a. Natomiast  ostatnie miesiące nie były  zbyt udane dla Generali OFE, którego nota 12-mies. spadła do 3a (po wcześniejszym wzroście do 5a) oraz dla OFE Pocztylion ( ocena funduszu  spadła do najniższego poziomu 1a.).
Styczeń 2018 r.   przyniósł wzrost wartości zarządzanych przez OFE aktywów -  wynik zarządzania przekroczył 5,3 mld zł. Co istotne,  aktywa funduszy "zostały uszczuplone przez przelew środków z OFE do ZUS w ramach tzw. suwaka o -798 mln zł, podczas gdy ZUS przelał na konta OFE zaledwie 227 mln zł. W sumie wartość aktywów OFE wzrosła w skali miesiąca o 4,7 mld zł, czyli +2,6 proc." - informuje  gazeta.
W opinii Małgorzaty Rusewicz, prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych (IGTE), na bieżące wyniki OFE  wpłynęła  dobra koniunktura na warszawskiej GPW, ponieważ   OFE ulokowały  około 80 proc. swoich aktywów w akcje polskich spółek - pisze dziennik.

OFE nie powinny inwestować w  węgiel

Ekolodzy wzięli na celownik otwarte fundusze emerytalne (OFE)  i ubezpieczycieli za ich  inwestycje w węgiel – informuje "Gazeta Wyborcza"(Nr z 02.02.2018 r.).  Jak podaje dziennik, dla ekologów, stowarzyszonych  w fundacji "Rozwój TAK - odkrywki NIE" oraz  fundacji # 13 Centrum Zmian Klimatu i Zrównoważonego Rozwoju,   bardziej od  odnotowanych przez   OFE zysków  liczy się to, w jak dużym stopniu te fundusze wspierają palenie węglem w Polsce. Działacze  ekologiczni  chcą bojkotu spółek węglowych przez ubezpieczycieli i OFE, gdyż  nie podoba  im  się,  że ubezpieczyciele ubezpieczają elektrownie węglowe, a otwarte fundusze emerytalne inwestują w spółki węglowe. Apelują  więc, aby instytucje finansowe zaprzestały takich działań  - pisze gazeta. I nie są w związku z tym zadowoleni z ubiegłorocznych wyników  finansowych funduszy emerytalnych, wypracowanych przez  ich  zarządzających. Według "Wyborczej",  na koniec 2017 r. wszystkie otwarte fundusze emerytalne  miały ulokowane w sektorze  węglowym  ponad 7,76 mld zł; najwięcej  Nationale-Nederlanden (2 mld zł) oraz Aviva (1,7 mld zł).Jedynie  OFE MetLife zmniejszyło udział spółek węglowych w swoim portfelu, wycofując 15 mln zł - podkreśla dziennik. Ekolodzy chcieliby, aby swoje zaangażowanie w branżę  węglową ograniczyło także  PZU SA.  ubezpieczyciel większości polskich kopalni. Uważają   bowiem, iż   odmowa ubezpieczenia skutkowałaby zamykaniem niektórych inwestycji węglowych - pisze gazeta.
W 2017 r. OFE udało się pomnożyć oszczędności przyszłych emerytów średnio aż o 18,7 proc.  - przypomina  "GW".  I tak, Lider rynku - OFE PZU Złota Jesień wypracował aż 20,9 proc. zysku, będący na drugim miejscu  fundusz Aviva OFE w 2017 r.  zarobił 19,8 proc. Ponadto, na  podium znalazły się także Nationale Nederlanden OFE i Pekao z  wynikiem 19,6 proc.

Wcześniejsza emerytura   czasami  nieopłacalna

Przejście na wcześniejszą emeryturę czasami jest nieopłacalne -  ostrzega "Dziennik Gazeta Prawna":(Nr z 03.02.2018r.). Dotyczy to osób, które pracowały w szczególnych warunkach i niedługo ukończą 60 lub 65 lat; stracą one bowiem prawo do rekompensaty podwyższającej kapitał początkowy. Ustawa ta  usunęła także  z polskiego systemu emerytalnego emeryturę częściową - pisze dziennik.   Ponadto,  przepisy ustawy,  obniżającej powszechny wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn wpływają również na możliwości uzyskania prawa do wcześniejszych emerytur. Obniżenie wieku emerytalnego wpłynęło bowiem na możliwość przejścia na  wcześniejszą  emeryturę oraz długość okresu, w którym przysługuje emerytura pomostowa, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne oraz świadczenie przedemerytalne - podkreśla gazeta.  I tak, osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r., niezależnie od możliwości uzyskania uprawnień do emerytury w powszechnym wieku emerytalnym,  "mogą również przejść na wcześniejszą emeryturę, jeżeli wykonywały określone ,,szczególne” zatrudnienie w trakcie swojej kariery zawodowej.  Mogą  więc uzyskać - w zależności od rodzaju wykonywanej pracy osoby -  emeryturę z tytułu "zatrudnienia w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze", czy  emeryturę nauczycielską na podstawie art. 88 ustawy z 26 stycznia 1982 r.(Karta nauczyciela) - podaje  "DGP".

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT