Blisko 39 mld zł z polis ubezpieczenia na życie

Ubezpieczyciele w 2008 r. zebrali ponad 59 mld zł składki przypisanej brutto - wynika z informacji opublikowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego  (KNF). I gdy w przypadku ubezpieczycieli majątkowych przypis składki zatrzymał się na poziomie 20,36 mld zł, czyli o 11,3 proc. więcej niż przed rokiem, to  ubezpieczyciele życiowi zwiększyli przypis o 52,8 proc.. Wyniósł on 38,9 mld zł - informuje  "Parkiet" (Nr z 20.03.2009 r.). Według gazety,  ubezpieczyciele życiowi wypłacili w 2008 r. 19,4 mld zł odszkodowań, a więc o 85,9 proc.  więcej niż przed rokiem. "Parkiet"  tłumaczy to przede wszystkim umarzaniem polis inwestycyjnych.
KNF podała  również wyniki firm, które jeszcze nie publikowały swoich zeszłorocznych rezultatów finansowych. Na przykład Generali Życie  zebrało w 2008 r. około 792 mln zł składki przypisanej brutto, to jest o  47,3 proc. więcej niż w 2007 r.) a  Uniqa Życie odnotowało przypis w wysokości  1,15 mld zł (wzrost o 401 proc.). 

Wyłudzają odszkodowania także za fałszywą śmierć

Polacy wyłudzając  z firm ubezpieczeniowych nawet miliard złotych rocznie, najczęściej pozorują stłuczki albo kradzieże aut. Ubezpieczenia komunikacyjne stanowią - według "Gazety Wyborczej"(Nr z 19.03.2009 r., która powołuje się na szacunki PIU - blisko 80 proc. oszustw ubezpieczeniowych. Ale są i tacy klienci towarzystw, którzy dla wyłudzenia odszkodowania  na papierze uśmiercą żonę. W ubezpieczeniach na życie można usiłować wyłudzić nawet 10 mln zł - powiedział  "Wyborczej" Robert Dąbrowski, dyrektor biura bezpieczeństwa PZU. I takie grube przypadki zdarzają się coraz częściej. Na przykład  mieszkaniec Trójmiasta wykupił żonie polisę na życie w kilkunastu towarzystwach ubezpieczeniowych - donosi dziennik.  Lekarzowi za wypisanie aktu zgonu zapłacił 100 tys. zł i  poszedł po odszkodowanie. W dwóch towarzystwach wypłacili mu prawie pół miliona. Oszust wpadł, ponieważ  policja prowadziła przeciwko niemu śledztwo w innej sprawie. I przesłuchała żonę "nieboszczkę" - pisze gazeta.
Według "GW", Brytyjczycy wyłudzają na polisach rocznie - w przeliczeniu - 3 mld zł, Niemcy - 14 mld zł a . Amerykanie - aż 60 mld.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT