Fortis przejmuje Inter Życie

Inter Krankenversicherung AG Jej niemiecki właściciel Inter Życie oficjalnie poinformował o podpisaniu z Fortisem  umowy przedwstępnej sprzedaży polskiej spółki. Ma być ona sfinalizowana po akceptacji polskiej Komisji Nadzoru Finansowego, prawdopodobnie w drugim kwartale 2008 r. – donosi „Rzeczpospolita” (Nr z 29.04.2008 r.).  Sfinalizowanie zakupu umożliwi Fortisowi uzyskanie polskiej licencji ubezpieczeniowej i oferowanie polis bezpośrednio z naszego kraju. Na razie belgijsko-holenderska grupa sprzedaje je Polakom z Niemiec, dzięki jednolitej europejskiej licencji ubezpieczeniowej. Umożliwiają to unijne przepisy. Niemiecki Fortis Leben oferuje klientom Dominet Banku (należy do grupy) ubezpieczenia do kart kredytowych i kredytów samochodowych. Inter zaś- według Petera Nesbedy, członka zarządu Inter Polska (Inter ma w naszym kraju dwie firmy ubezpieczeniowe), postanowił skoncentrować się na ubezpieczeniach zdrowotnych oraz majątkowych, stąd rezygnacja z licencji życiowej. Obecnie Inter Życie ma mniej niż 0,1 procent udziału w rynku polis na życie mierzonym wielkością zbieranej składki.

PZU Życie zyskuje na współpracy z PKO BP

Tegoroczna dekoniunktura na rynkach kapitałowych odbija się na wynikach Grupy PZU.  W stosunku do I kwartału 2007 roku znacznie spadły o około  600 mln zł przychody z lokat  grupy. To mocno obniży zyski ubezpieczyciela – twierdzi „Parkiet”(Nr z 28.04.2008 r.).
Powodem gorszego rezultatu jest dekoniunktura na giełdzie, bo zyski na obligacjach są zbliżone do tych z roku ubiegłego. Taki spadek dochodów z lokat oznacza, że nie do powtórzenia będzie ubiegłoroczny wynik ubezpieczyciela z I kwartału, kiedy to  zysk osiągnął  poziom 1,15 mld zł – pisze dziennik, powołując się na  Andrzeja Klesyka, prezesa zarządu PZU SA. W jego opinii „nie ma takiej możliwości, aby pogorszenie wyniku lokacyjnego o 600 mln zł zrównoważyć w pełni przyrostem z działalności ubezpieczeniowej” Tymczasem ubezpieczyciel zwiększył  przypis składki w ubezpieczeniach majątkowych o ponad 6 proc., a w życiowych o prawie 25 proc. Ten wzrost jest przede wszystkim wynikiem współpracy PZU Życie z bankiem PKO BP. Obie firmy zaoferowały polisę inwestycyjną "Bezpieczny zysk". Według prezesa Klesyka, na tym produkcie współpraca nie powinna się zakończyć. Klesyk uważa, że  ze współpracy obie firmy mogą wyciągnąć ogromne korzyści.     

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT