GFK Polonia: tylko 4 proc. Polaków zainteresowanych kupnem polisy na życie

Zaledwie 30 proc. Polaków posiada typowe ubezpieczenie na życie. W tym, polisy stanowiące formalne zabezpieczenie kredytu posiada  zaledwie 4 proc. osób posiadających indywidualne  ubezpieczenie na życie  -wynika z badania GfK Polonia. Jak podaje "Rzeczpospolita"(Nr z 17.01.2011 r.),   Polacy kupują polisy na życie głównie podczas osobistej wizyty w oddziale towarzystwa ubezpieczeń.  Według gazety,  robi tak 55 proc. ankietowanych. Z kolei  34 proc. badanych zawarło tego rodzaju umowę za pośrednictwem agenta, a 6 proc. za pośrednictwem brokera (czyli osoby, która doradza, jakiego rodzaju ubezpieczenie zawrzeć, i pomaga negocjować jego warunki).
Badanie wykazało - pisze dziennik -  iż  Polacy najczęściej kupują w  oddziałach towarzystw  ubezpieczenia kosztów leczenia i chorobowe ( 70 proc. ankietowanych, którzy mają tego rodzaju polisy). Natomiast  od  agentów najczęściej kupowane są tzw. polisy inwestycyjne (66 proc.), zaś od brokerów ubezpieczenie dla dzieci (31 proc.).
Zaledwie 4 proc. ankietowanych przewiduje, że w ciągu najbliższych dwóch lat  ubezpieczy życie. Natomiast  aż 89 proc. pytanych twierdzi, że nie zawrze żadnej umowy ubezpieczenia. Ankieta GfK Polonia wskazuje, że 62 proc. osób, które rozważają kupienie polisy na życie, chciałoby kupić ją indywidualnie, a tylko 28 proc. przystaje na propozycję zawarcia umowy grupowej.

Zakres oferowanych produktów zdrowotnych  coraz szerszy
 
Z prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych może korzystać 450 tys. Polaków, zaś  abonamenty medyczne posiada około 1,5-2 mln osób - szacuje "Dziennik Gazeta Prawna"(Nr z 14.01.2011 r.). Według dziennika, ubezpieczyciele mają zawarte  umowy z wieloma dostawcami usług medycznych. Na przykład  PZU współpracuje z 800 placówkami, zaś Aviva posiada już  230 placówek partnerskich. "DGP" twierdzi, iż na rynku można spodziewać się coraz większej podaży produktów z  zakresem usług szpitalno-zabiegowych. Na przykład  Medica planuje wprowadzenie m.in. refundacji kosztów leczenia nowotworów. Już obecnie pakiety (standardowe i rozszerzone) oferują m.in.  Allianz, Aviva, Axa, Inter, InterRisk, Medica, Medicover, PZU Życie, Signal Iduna i Uniqa - wylicza dziennik.

Nordea Życie rezygnuje ze sprzedaży polisolokat na rzecz produktów inwestycyjnych

Nordea Polska Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie zamierza  przenieść  część sprzedaży polisolokat do duńskiej spółki życiowej z grupy  - donosi "Rzeczpospolita"(Nr z 16.01.2011 r.).  Zdaniem Sławomira Łopalewskiego, prezesa zarządu ubezpieczyciela,  jest to  spowodowane wyższym poziomem koncentracji i wymogami kapitałowymi, jakie postawi przez ubezpieczycielami unijna dyrektywa Solvency II, która ma wejść w życie od początku 2013 r. Łopalewski powiedział gazecie, że polisolokata jest produktem  niskomarżowym, i  aby go oferować, trzeba mieć solidne pokrycie w kapitale. Stąd decyzja o przeniesieniu części sprzedaży do spółki duńskiej. Gazeta szacuje, iż  w  wyniku wycofania się z polisolokat przypis składki w przypadku towarzystwa Nordea Życie ma być w 2011 r. o 30 proc. niższy niż w 2010, kiedy sięgnął 1,9 mld zł i był o 58,3 proc. wyższy niż w 2009 r. Firma planuje na  2011 r. 20-proc. wzrost składki ze sprzedaży produktów typu UL, czyli polis inwestycyjnych powiązanych z giełdą. Pomimo to, wynik towarzystwa za  2011 ma oscylować wokół zera.
Gazeta pisze, powołując się na Łopalewskiego, ze w 2010 r. firma na pewno nie zarobiła, na co  wpłynęły inwestycje w IT, a także mniejszy zysk realizowany na polisach grupowych.    Spółka ostatni raz pokazała zysk w 2008 r. (0,1 mln zł), natomiast w 2009 r. miała 2,3 mln zł straty.
Nordea Życie rozwija projekt wsparcia dla świadczenia usług doradczych w zakresie produktów inwestycyjnych dla swoich partnerów biznesowych, czyli banków (Nordea Bank, Alior Bank, BPH, Deutsche Bank i Getin Noble Bank) oraz pośredników finansowych (AWD, Open Finance, Expander, Xelion). Buduje w tym celu odpowiednie narzędzia informatyczne.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT