Getin Noble Bank sprzedaje, czyli jak dostać polisę "na życie i dożycie" z Open Life godząc się na lokatę "10-krotka"

Pracownicy Getin Noble Banku  zamiast  lokat   "10-krotka",  zakładają klientom  polisę ""na życie i dożycie". "Gazeta Wyborcza" (Nr z 11.04.2013 r.) opisuje przypadek młodej kobiety, której pracownica  GNB  w  Zamościu  zaproponowała  taką "lukratywną inwestycję". Według dziennika, klientka posiadająca konto w GNB,  zobowiązała się do wpłacania regularnie 200 zł . "Nie trzeba było podpisywać umowy. Wystarczyło wydać dyspozycję dla banku" - pisze gazeta. Tyle, że  bank żadnej "10-krotki" w swojej ofercie nie ma. To jak może ją sprzedawać? - zastanawia się "Wyborcza". 
W  rezultacie  dziewczyna otrzymała  pismo  z finansowej firmy Open Life,  należącej  do grupy Getin,  z informacją, że bank  założył  jej  polisę. " Bez żadnej gwarancji zysku, nawet bez gwarancji otrzymania wszystkich wpłaconych pieniędzy. Miała odkładać przez 10 lat, a wypłacić pieniądze po 15 latach "-  pisze "GW". Dziennik podkreśla, że GNB jest znany  jest  z oferowania  produktów   na które skarżyli się klienci.
Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) zaczęła ostrzegać przed takimi praktykami. "A wie pan, ile mogę tak naprawdę dostać z tej polisy po śmierci córki? 100 złotych - skarży się  w "Wyborczej" po  przeczytaniu dokumentów z Open Life uposażona matka właścicielki opisywanej  polisy .
 KNF  chce  zmian w prawie. Podobnie  Rzecznik Ubezpieczonych. "W takich polisach suma ubezpieczenia jest mniej więcej równa wpłaconym składkom. To niepodobne do mechanizmu prawdziwych ubezpieczeń"  - komentują  urzędnicy. 

Open Life wychodzi poza rynek bankowy

Open Life  szukając  sposobów na dywersyfikację biznesu wychodzi poza rynek bankowy. Ubezpieczyciel z grupy Getin podpisuje pierwsze umowy z multiagencjami i brokerami - informuje "Puls Biznesu" (Nr  z 11.04.2013 r.). . Dziennik podaje, że ubezpieczyciel nie chce inwestować we własną sieć agencyjną. Według  Izabeli Śliwowskiej, wiceprezes  zarządu  Open Life, spółka   planuje  do pozabankowego kanału sprzedaży  wprowadzić nowe produkty:- ubezpieczenia na życie ze składką jednorazową oraz  nieskomplikowane ubezpieczenia z UFK. Towarzystwo przymierza się także do  wejścia  w segment pracowniczych ubezpieczeń grupowych, głównie dla małych firm.
Prezes  Śliwowska niepokoi się także ewentualnymi nowymi regulacjami  dotyczącymi  bancassurance, nad którymi pracuje Komisja Nadzoru Finansowego. "Między innymi ze względu na to, że mogą one ograniczyć sprzedaż ubezpieczeń przez banki" - pisze "PB".

Nordea Życie i Skandia na sprzedaż ?

Największa skandynawska grupa Nordea Bank Sweden AB planuje się wycofać z działalności w Polsce – informuje "Parkiet"(Nr z 11.04.2013 r.).  Na sprzedaż ma być wystawiona  cała grupa: bank, spółka leasingowo-faktoringowa, towarzystwo ubezpieczeń na życie  i fundusz emerytalny.  Jak komentuje w gazecie przedstawiciel z branży,  "decyzja o sprzedaży Nordei bierze się zapewne z dużych potrzeb kapitałowych spółki matki. (...)  Nordei, przez kilka lat obecności na polskim rynku, wciąż nie udało się zbudować solidnego biznesu. Widać Skandynawom skończyła się cierpliwość, by czekać na wyniki i postanowili zwinąć się z Polski". Udział spółki w rynku ubezpieczeń na życie  wynosi zaledwie 2,5 proc., a wynik finansowy wyniósł na koniec IV kwartału 2012 r. minus 3,7 mln zł.
"Parkiet" szacuje  ubezpieczeniowy biznes Nordei na około  335 mln zł.  Nordea Życie nie jest jedynym ubezpieczycielem wystawionym na sprzedaż - twierdzi dziennik. Sprzedana ma być także  Skandia,  należąca do południowoafrykańskiej grupy Old Mutal a szacowana na 155 mln zł. Towarzystwo z udziałem w rynku  0,7 proc.  zakończyło 2012 r.   wynikiem finansowym netto na poziomie minus 470 tys. zł. W opinii  "P", Skandia przeżyła "wizerunkowy i biznesowy cios, gdy UOKiK uznał, że podobnie jak np. Aegon, zapisy stosowane w umowach dotyczących produktów z UFK są niedozwolone".
Jak pisze gazeta,  przejęciem firmy ubezpieczeniowej potencjalnie zainteresowani są: Aegon, Generali, VIG, Axa oraz  powracający na polski rynek Prudential.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT