Gorsza koniunktura

Pierwsze szacunki dotyczące koniunktury w ubezpieczeniach na życie pokazują, że II kwartał 2009 r. pod względem przypisu składki będzie gorszy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.  Rynek polis na życie po pierwszych sześciu miesiącach 2009 r. odnotuje  niespotykany w ostatnich latach spadek o około 15–20 proc.  przypisu składki - prognozuje "Gazeta Prawna" (Nr  z 13.08.2009 r.). Dziennik szacuje, że zebrane składki w I półroczu nie przekroczą 15–16 mld zł, wobec 18,7 mld zł przypisu wypracowanego rok wcześniej. Według gazety,  wynika to z istotnego ograniczenia przez PZU Życie i Aviva sprzedaży polis inwestycyjnych w okienkach  bankowych (towarzystwa nie  opublikowały  jeszcze  swoich wyników).  Spadek odnotowała też Axa Życie, która zebrała 223 mln zł przypisu, wobec 790 mln zł przed rokiem.
"GP" podkreśla, że jednak  wciąż niektóre firmy odnotowują wzrost sprzedaży polis inwestycyjnych. Jak na przykład  powiedział  "Prawnej" Tomasz Bławat, wiceprezes ING Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A., firmie  udało się zebrać prawie 1,55 mld zł składek, czyli o ponad 70 proc. więcej niż rok wcześniej. Z tego prawie 950 mln zł przyniosły: Polisa Lokacyjna i Inwestycyjny Plan Ubezpieczeniowy, sprzedawane przez ING Bank Śląski.
Dziennik podkreśla, że  na współpracy z bankami zwiększają przypis także inne towarzystwa, na przykład Allianz ( (990 mln zł na koniec czerwca br. wobec 421 mln zł rok wcześniej). Według  Marka Barana, rzecznika Allianz, jest to  efekt dobrej sprzedaży polisolokat i ubezpieczeń grupowych. Z kolei
Warta Życie zebrała 1,43 mld zł składek, o 46,4 proc. więcej niż rok wcześniej,  głównie z  tzw. polis strukturyzowanych.

Pełna wersja wiadomości prawno - gospodarczych - czytaj na gazetaprawna.pl  


ING TUnŻ użyczy konkurencji  swojej sieci sprzedaży

 ING TUnŻ  SA udostępni  wkrótce towarzystwu Signal Iduna swoją sieć dystrybucji polis, aby konkurent mógł powiększyć sprzedaż polis zdrowotnych - podaje  "Parkiet" (Nr z 13.08.2009 r.). Jak zauważa gazeta, tak współpraca bezpośrednich  konkurentów  to ewenement na skalę kraju. A  zarządzający  ING TUnŻ deklarują,  że na razie ubezpieczyciel  nie zamierza inwestować w rozwój produktów zdrowotnych, ponieważ "nie jest to najlepszy moment". Ponadto,  towarzystwo nie chce sprzedawać zbyt wiele polis jednoskładkowych, które generują duży przychód. Planuje natomiast rozwijać sprzedaż produktów ochronnych o składce regularnej - donosi dziennik.
 "Parkiet"  podkreśla, że wiele podmiotów działających na rodzimym rynku ubezpieczeniowym chce  rozwijać sektor polis  zdrowotnych. Umożliwić to ma  wprowadzenie w życie nowej ustawy koszykowej, redefiniującej katalog refundowanych świadczeń medycznych.

Nordea Życie wchodzi do banków

Nordea Życie  rozpoczyna działalność w ramach  bancassurance. Ubezpieczyciel podpisał już umowę na sprzedaż polis z pierwszym z banków spoza własnej grupy kapitałowej  Nordea - informuje  "Parkiet" (Nr z 12.08.2009 r.). Jest to  początek szerszej strategii Nordei Życie  w segmencie bancassurance. Firma przyznaje, iż ma w   planach   współpracę z 15 instytucjami bankowymi spoza Grupy Nordea - twierdzi gazeta.
Według dziennika,  nie oznacza to rezygnacji przez to towarzystwo z dotychczasowych, sprawdzonych kanałów dystrybucji polis. Zdaniem Mariusza Sobiecha, prezesa Nordea Polska TUnŻ ubezpieczyciel  nadal chce współpracować z brokerami i multiagencjami. "Mamy też około 400 własnych agentów ubezpieczeniowych i nie zamierzamy zmniejszać ich liczby" - przyznał prezes Sobiech. "Zamierzamy od początku 2010 roku radykalnie odświeżyć naszą ofertę, zachowując jej jakość" -  dodał.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT