Informacje o stanie zdrowia Polaków na rynku finansowym

Jesteśmy  odzierani z prywatności.  Dane o naszym zdrowiu może kupić ubezpieczyciel albo bank. Wszystko zgodnie z prawem - ostrzega  "Gazeta Wyborcza"(Nr z 10.08.2013 r.). Jeśli więc jesteśmy chorzy lub tylko zagrożeni chorobą, możemy już nie dostać kredytu, czy polisa może się okazać dla nas za droga - twierdzi dziennik.
Towarzystwa  ubezpieczeniowe  wraz z bankami i innymi instytucjami finansowymi  często wchodzą w skład potężnych grup kapitałowych. A przekazywanie informacji między podmiotami z jednej grupy kapitałowej jest nielegalne - podkreśla "GW", powołując się na opinię Wojciecha Wiewiórowskiego, Generalnego Inspektora  Ochrony Danych Osobowych.
Tymczasem ubezpieczyciele  mają możliwość wglądu w dokumentację medyczną potencjalnego ubezpieczonego, czy osoby zgłaszającej się po odszkodowanie, którą  ta otrzymuje od zakładu leczniczego.  przekazuje ubezpieczonemu. Jak zauważa "Wyborcza",  placówki medyczne, a także ubezpieczyciele, już wkrótce będą mieli dostęp do większej ilości danych. W 2014 r. w życie mają wejść System Informacji Medycznej oraz Elektroniczna Karta Pacjenta, które umożliwią lekarzom i być może też placówkom medycznym pobieranie informacji medycznych z innych placówek. Zdaniem gazety, ubezpieczony zgłaszający się po odszkodowanie np. za złamaną nogę, będzie ryzykował więc, że jego ubezpieczyciel dowie się także innych jego schorzeniach, na przykład o leczeniu się na serce czy u psychiatry. A to może  spowodować znaczące podniesienie składki. 
Ponadto, według "Gazety Wyborczej",  banki zapowiadają handel naszymi profilami. Czy co  je powstrzyma przed włączeniem do profilu danych o zdrowiu? - zastanawia się  dziennik.

Aviva: słabsze wyniki za pierwsze półrocze 2013 r.

W pierwszym półroczu 2013 r. spółka  życiowa Aviva wypracowała  292 mln zł zysku wobec 296 mln zł uzyskanych rok wcześniej - donosi "Rzeczpospolita"(Nr z 08.08.2013 r.). Jednocześnie firma odnotowała nieco gorsze wyniki sprzedaży w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku.  I tak, z polis ubezpieczenia na życie   Aviva osiągnęła przypis  składki w wysokości około  892 mln zł (składka zmalała z 927 mln zł wypracowanych w pierwszych sześciu miesiącach 2012 r.). Natomiast wynik techniczny firmy życiowej Aviva - podaje dziennik - wyniósł odpowiednio 165 mln zł wobec 190 mln zł uzyskanego w 2012 r..
Jak podkreśla w gazecie Adam Uszpolewicz, prezes grupy Aviva w Polsce, "wzrost wartości nowego biznesu zasługuje na szczególną uwagę. Ten wskaźnik dowodzi, że skutecznie sprzedajemy nowe ubezpieczenia na życie, a także produkty emerytalne i inwestycyjne poprzez wszystkie kanały dystrybucji".
Koszty operacyjne grupy w Polsce były niższe o 15.6 proc. i wyniosły 162,8 mln zł. Wypracowana nadwyżka kapitału była wyższa o 6,9 proc. i wyniosła 319,3 mln zł. Wartość nowego biznesu w ubezpieczeniach na życie i emerytalnych wzrosła o 13,5 proc do 106 mln zł. - Spółka majątkowa Aviva w omawianym czasie zebrała 205 mln zł (wzrost ze 187 mln zł ) oraz . poprawiła zysk netto w z 12,7 do 15 mln zł.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT