KE: biała księga ws. ubezpieczeniowych funduszy gwarancyjnych

Komisja Europejska opublikowała 12 lipca br. tzw. białą księgę ws. ubezpieczeniowych funduszy gwarancyjnych - donosi "Bankier.pl"(www.bankier.pl.z 16.07.2010 r.).  Jak podaje KE, ubezpieczeniowe fundusze gwarancyjne, mające zapewniać ochronę ostatniej instancji dla klientów zakładów ubezpieczeń, nie są w stanie wypełnić swoich zobowiązań. Powoduje to sytuację, w której realne staje się ryzyko, że roszczenia klientów nie zostaną spełnione w sytuacji, kiedy zakład ubezpieczeń stanie się niewypłacalny - twierdzi KE. "Bankier.pl" pisze, iż obecnie  jedynie 12 państw członkowskich posiada jeden lub więcej ubezpieczeniowych funduszy gwarancyjnych, które różnią się nie tylko zakresem ochrony, ale także sposobem finansowania. W białej księdze, która została przyjęta w dniu 12 lipca br.,  w celu zapewnienia sprawiedliwego i wszechstronnego poziomu ochrony konsumentów w UE Komisja proponuje  różne opcje, w szczególności proponuje się wprowadzenie dyrektywy zapewniającej istnienie instytucji odpowiedzialnych za gwarancję ubezpieczeniową. Jednocześnie rozpoczęto konsultacje publiczne tego dokumentu, które potrwają do 30 listopada br.

Uniqa rozwija współpracę z bankami

Grupa Uniqa  od września  br.  rozpocznie  współpracę z dwoma bankami; z  jednym bezpośrednio, a z drugim przez pośrednika - zapowiada w "Parkiecie"(Nr z 16.07.2010 r.) Hans Christian Schwarz, prezes Uniqa Towarzystwo Ubezpieczeń i Uniqa Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie. Firma na początek ma zaoferować  ubezpieczenia wypadkowe, a później zdrowotne. Prezes Schwarz podkreśla w wywiadzie dla gazety, że jednak  Raiffeisen Bank Polska nadal pozostanie  głównym partnerem grupy. Współpraca z tą instytucją finansową  przynosi bowiem  dla spółek z grupy Uniqa  około 5 proc. przypisu z ubezpieczeń majątkowych i 44 proc. z ubezpieczeń na życie ze składką regularną. Szef Uniqa wyjaśnia, że podstawą funkcjonowania sprzedaży produktów  firmy jest  jej sieć własna, w ramach której polisy oferuje blisko 2,6 tys. agentów. " Współpracujemy z bankami, firmami doradztwa finansowego i leasingowymi, dilerami samochodowymi, spółdzielniami mieszkaniowymi i z blisko 500 brokerami. I tak pozostanie.(...)  Obecnie około 11 proc. klientów ma status tzw. pełnego klienta, który ma co najmniej dwie polisy. Tym osobom oferujemy wiele korzyści. Na przykład, jeśli klient nie miał w ciągu roku szkody majątkowej, zwracamy mu część składki. Uruchomiliśmy też bezpłatny program wczesnego ostrzegania przed zmianami pogody. Wysyłamy klientom esemesy lub e-maile z informacjami o przewidywanych gwałtownych zjawiskach ". Prezes Schwarz nie  spodziewa sie  zmian w akcjonariacie Uniqa.

Wyższy kapitał zakładowy Europy Życie

Europa dokapitalizowała swoją spółkę życiową kwotą 60 mln zł. Kapitał zakładowy ubezpieczyciela  wynosi obecnie 207 mln zł, a kapitały własne mogą przekraczać już 340 mln zł - informuje "Parkiet"(Nr z 14.07.2010 r.). Według   Piotra Sztuby, członka zarządu TU Europa i TU na  Życie Europa, to kolejne dokapitalizowanie  ma  umożliwić dalszy rozwój Europy Życie. Ubezpieczyciel rozwija się dzięki produktom inwestycyjnym - strukturom, polisolokatom oraz ubezpieczeniom na życie z funduszami inwestycyjnymi - twierdzi Sztuba.
Dziennik przypomina, iż nie doszła do skutku oferta publiczna TU Europa. Środki z tej emisji miały być przeznaczone m.in. na zwiększenie sprzedaży, w tym właśnie przez zależną od TU Europa  spółkę-córkę  życiową.
W pierwszym kwartale 2010 r. Europa Życie zebrała 1,5 mld zł składek, o 242,5 proc. więcej niż rok wcześniej (ubezpieczyciel jest od końca września ub.r.  wiceliderem rynku po PZU Życie). W tym czasie rynek wzrósł o 3,9 proc.- przypomina dziennik.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT