KNF chce, aby "ubezpieczenie było ubezpieczeniem"

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF)  przykręci ubezpieczeniową śrubę bankom. Nadzór przygotował założenia rekomendacji, regulującej rynek ds. bancassurance - donosi "Puls Biznesu" (Nr z 25.10.2013 r.).  Dwa główne punkty rekomendacji to jednolite zasady księgowania przychodów ze sprzedaży polis i podniesienie poziomu ochrony klientów. O wiele więcej zmian KNF szykuje w części dotyczącej ochrony klientów. "Najważniejszym punktem będzie wprowadzenie zakazu łączenia przez bank funkcji pośrednika ubezpieczeniowego i ubezpieczającego swoich klientów" - informuje gazeta. Przy tym KNF nie ma zamiaru regulować prowizji, które banki dostają za sprzedaż polis. Jednak w rekomendacji mogą pojawić się elementy, które będą zmuszały je do ich ujawnienia, albowiem -  wynika z ankiety przeprowadzonej przez nadzór -  stawki w skrajnych przypadkach sięgają 95 proc. składki.
Jak twierdzi w dzienniku Wojciech Kwaśniak, wiceprzewodniczący KNF, "chcemy, by ubezpieczenie było ubezpieczeniem".
Jak podaje  'PB",  większość rekomendacji zajmie uregulowanie relacji z klientem. "Oprócz kwestii pośrednictwa, nadzór określi także takie zagadnienia jak np. prawo wglądu do umowy, kwestia regresu, kwestia możliwości dochodzenia roszczeń".
Przyjęcie rekomendacji jest spodziewane na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2014 r.

Można leczyć się w innym kraju UE na koszt NFZ

Od 25.10.2013 r.  wchodzi w życie prawo UE, zgodnie z którym pacjenci mogą leczyć się w innym kraju Unii - podaje "Bankier.pl"(www.bankier.pl z 24.10.2013 r.). "Pacjenci wyjeżdżający do innego kraju UE na leczenie będą cieszyć się równym traktowaniem z obywatelami tego kraju. Jeśli są uprawnieni do takiej opieki w kraju ojczystym, będą im potem zwrócone koszty do wysokości kosztów takiego leczenia w ich kraju" - tłumaczy portal, powołując się na Komisję Europejską. W Polsce takim zwrotem zająłby się NFZ. Jak informuje "Bankier.pl",  " w przypadku leczenia, które wymaga pobytu w szpitalu chociażby na jedną noc lub gdy pacjent chce przeprowadzić bardzo specjalistyczny zabieg, będzie musiał w niektórych przypadkach zgłosić się po autoryzację przed wyjazdem". Zwrot kosztów nastąpi w kraju ojczystym według tamtejszych stawek, resztę musi pokryć pacjent.
Aby zwiększyć dostęp do informacji o leczeniu w innym kraju, wszystkie państwa będą musiały utworzyć punkty kontaktowe dla pacjentów. W punktach tych będzie można otrzymać m.in. informację o tym, które rodzaje opieki wymagają wcześniejszej autoryzacji. Jeśli jednak pacjent długo czeka na leczenie w swym kraju, a czas oczekiwania jest "nieuzasadniony", to wówczas autoryzacja na leczenie za granicą musi być udzielona.
Kraje miały 2,5 roku na wdrożenie przepisów , jednak wiele państw, w tym Polska, jeszcze ich nie wdrożyło.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT