Mniejsze zainteresowanie polisami na życie

Zmniejsza się liczba klientów polis grupowych. Na ubezpieczeniach życiowych negatywnie odbija się fakt zwalniania przez firmy pracowników – zauważa  "Rzeczpospolita"(Nr z 16.11.2011 r.). Dziennik pisze, iż w segmencie indywidualnym te osoby, które  dotychczas inwestowały za pomocą ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych, widząc wynikające z bessy straty, mogą zdecydować o wycofaniu się z inwestycji. Eksperci zwracają uwagę na rozwój sprzedaży ubezpieczeń przez banki, w których doradcy nie są specjalistami od polis. W opinii Grahama  Coxa, odpowiedzialnego za międzynarodowe produkty i operacje MetLife, na  kondycji branży ubezpieczeniowej negatywnie odbije się też zacieśnianie akcji kredytowej przez banki. Mniej ludzi kupować będzie bowiem ubezpieczenia na życie – twierdzi Cox.
Gazeta podaje, powołując się na Swiss Re, iż  w Polsce rocznie na mieszkańca przypada tylko 235 dol. (660 zł) na ubezpieczenie na życie oraz 230 dol. (645 zł) na polisy majątkowe  przy średniej światowej  odpowiednio 364 dol. i 263 dol. Pod względem wysokości składek w relacji do PKB Polska jest na 40. miejscu na świecie, ze składką 3,7 proc. PKB. 

Polska regionalnym centrum MetLife ?

MetLife może scentralizować część swoich europejskich spółek i przekształcić je w oddziały. Jak wyjaśnia "Rzeczpospolita" (Nr z 15.11.2011 r.),  wyższe wymogi kapitałowe wprowadzane przez nowe prawo mogą spowodować, że część firm ubezpieczeniowych zdecyduje się na przekształcenie działających w europejskich krajach spółek w oddziały. "Uniknęłyby one w ten sposób konieczności spełniania wymogów wobec regulatora na każdym z rynków. Musiałyby wykazywać odpowiedni poziom kapitałów w kraju spółki matki" - pisze dziennik
Zdaniem Jamesa Hona, szefa operacji inwestycyjnych MetLife, "Polska jest jednym z najważniejszych dla nas rynków. Jeszcze nie podjęliśmy żadnych wiążących decyzji, na razie mogę powiedzieć, że w przypadku centralizacji centralą w Europie nie byłby Londyn" .
MetLife Amplico w Polsce w pierwszej połowie 2011 roku zebrało 810 mln zł składki.
Zdaniem Hona, "Polska mogłaby się stać centrum przynajmniej w regionie. Już teraz podlegają jej kraje bałtyckie".

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT