PIU: niewielki spadek rentowności towarzystw w pierwszym półroczu 2012 r.

Z danych zebranych przez  Polską  Izbę  Ubezpieczeń (PIU) wynika, iż  w  pierwszym półroczu 2012 r. towarzystwa ubezpieczeń na życie wypracowały wynik finansowy netto na poziomie  1,7 mld zł, o 2,6 proc. mniej niż rok wcześniej - podaje "Dziennik Gazeta Prawna" (Nr z 10.09.2012 r.). Według dziennika, wypłacone w tym czasie  świadczenia z tytułu umów ubezpieczenia na życie  były na poziomie podobnym do zeszłorocznego. I tak, po I półroczu br.  wyniosły one 12 mld zł, a więc o 2,4 proc. mniej niż rok wcześniej. "DGP" podkreśla, iż  podobnie jak w poprzednich kwartałach, w sektorze życiowym dominowały  wypłaty związane z  polisami tzw. krótkoterminowymi o charakterze lokacyjnym. Z tej grupy ubezpieczeń towarzystwa  zebrały w omawianym okresie najwięcej  składek – prawie 11,2 mld zł, o 21 proc. więcej niż rok wcześniej.
Przy tym, ponownie rośnie zainteresowanie polisami powiązanymi z funduszami kapitałowymi. Składka w tej grupie wzrosła o 15 proc.  do 6 mld zł, a liczba umów o 8,8 proc., do 2,73 mln. Ogółem,  składka z tytułu ubezpieczeń na życie wyniosła w I półroczu 2012 r. 19,6 mld zł, o ponad 17 proc. więcej niż rok wcześniej - podaje dziennik.
Ubezpieczyciele majątkowi zakończyli I półrocze z zyskiem 2,48 mld zł, o 6,5 proc. mniej, niż rok wcześniej.

Ryzykowne struktury

Decydując się na  zakup  produktu  strukturyzowanego, trzeba  zdawać sobie sprawę  z ryzyka inwestycyjnego związanego z nim. Jak donosi "Puls Biznesu" (Nr z 10.09.2012 r.), ostatnio  na 115 produktów strukturyzowanych, oferowanych przez banki i ubezpieczycieli, a których wyniki inwestycyjne zostały już  opublikowane, zaledwie 40 z nich wypracowało zyski.  Według  gazety, zysk w skali roku większy niż standardowy depozyt bankowy z oprocentowaniem 5 proc. osiągnęło 11 produktów. Natomiast  straty kształtujące się na poziomie od 0,54 proc.  do 40,37 proc. przyniosło .17 produktów. 
"PB"  podaje, iż  najlepsze wyniki odnotowały  trzyletnie produkty uzależnione od notowań złota. I tak, na przykład  struktura  Nordea Gwarant - Złota Szansa wypracowała zysk w wysokości  12,83 proc.  w skali roku.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT