Polisolokaty odnotują triumfalny powrót ?

Polisolokaty znów mają szansę być hitem na polskim rynku ubezpieczeń na życie - informuje "Dziennik Gazeta Prawna"(Nr z 27.12.2011 r.). Według gazety, obecnie  produkty te  znajdują się w ofercie "co najmniej ośmiu banków", w tym w  Credit Agricole, Getin Noble i Kredyt Banku.  Aby skorzystać z zysku bez podatku Belki, wystarczy tysiąc złotych.  W opinii dziennika, można  zaś oczekiwać,  iż  wkrótce kolejne instytucje finansowe wprowadzą do sprzedaży  polisolokaty.  Zapowiedział to na przykład nowo powstały BGŻOptima. Zdaniem analityków Open Finance  - podaje  "DGP" -  rozwój tych produktów może być jednak ograniczany przez unijne dyrektywy, które od 2013 roku nałożą na ubezpieczycieli wyższe wymogi kapitałowe. Zdaniem Michała Sadraka, analityka Open Finance, wówczas "część asekuratorów współpracujących z bankami przy tworzeniu polisolokat będzie musiała ograniczyć ich sprzedaż".
Gazeta podkreśla, iż  "polisolokaty dają gwarantowane odsetki, jak tradycyjne lokaty. Jednak formalnie są to ubezpieczenia na życie, z wypłatą świadczenia na wypadek dożycia do określonego dnia. Świadczenie z takiego ubezpieczenia nie jest obłożone podatkiem od zysków kapitałowych, więc całość odsetek zostaje u posiadacza polisy". Co ważne,  nie trzeba dysponować dużymi pieniędzmi, aby z nich skorzystać. 

Koszty nieczytelnych i jednostronnych  zapisów w umowach bancassurance ponoszą klienci

Bancassurance ma przed sobą zielone światło. Jak podaje "Rzeczpospolita"(Nr z 29.12.2011 r.), obecnie już  co druga polisa na życie sprzedawana jest przez banki, a współpraca banków z ubezpieczycielami ma się jeszcze zacieśniać. W opinii Krystyny Krawczyk, dyrektor Biura Rzecznika Ubezpieczonych, " posługiwanie się umową ubezpieczenia wraz z ofertą produktów bankowych jest co do zasady zjawiskiem pozytywnym". Dyrektor Krawczyk podkreśla jednak, iż " w praktyce pojawia się wiele nieprawidłowości w funkcjonowaniu bancassurance, a koszty tego ponoszą niestety ubezpieczani przez bank klienci".  Według dziennika, z przeglądu  klauzul niedozwolonych w ogólnych warunkach ubezpieczenia, który wykonał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów  ze szczególnym nastawieniem właśnie na bancassurance wynika, iż instytucje finansowe oferują klientom w tym zakresie "nieczytelne i jednostronne zapisy w umowach".

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT