Polisy oferujące świadczenia związane z prowadzeniem ciąży z okresem karencji

Niemal każdy z pakietów ubezpieczeniowych, które oferują towarzystwa ubezpieczeniowe w Polsce, zawiera świadczenia związane z prowadzeniem ciąży. Mowa w nich o profesjonalnej opiece lekarskiej, dostępie do niezbędnych zabiegów i badań, w tym nielimitowanych wizytach u ginekologa - podaje "Gazeta Ubezpieczeniowa"(www.gu.com.pl z 11.06.2010 r.), powołując się na  ekspertów Inter Partner Assistance. Jednak na chwilę obecną brakuje spójnego programu, który swym zakresem obejmowałby takie aspekty jak: dostęp do świadczeń medycznych, monitoring przebiegu ciąży, edukację zdrowotną przyszłych rodziców. Oferta  ubezpieczycieli w zakresie opieki nad kobietą w ciąży jest częścią przygotowanych przez nie pakietów ubezpieczeniowych i nie stanowi odrębnego produktu ubezpieczeniowego. Pakiety ubezpieczeniowe zawierające opiekę nad kobietą w ciąży zapewniają dostęp do świadczeń medycznych, niezbędnych do wykonania w okresie ciąży, a niektóre również świadczenia związane z porodem, tzw. wariant szpitalny. Przy tym świadczenia związane z prowadzeniem ciąży zagrożonej oraz o podwyższonym ryzyku są często wyłączone z komercyjnej ochrony ubezpieczeniowej. Według "GU",  w przeciwieństwie do propozycji dla klienta indywidualnego, szerszy dostęp do oferty ubezpieczeń zdrowotnych otrzymują kobiety, które są ubezpieczone w ramach grupowych ubezpieczeń zdrowotnych wykupowanych przez pracodawców. Firmowe pakiety ubezpieczeniowe dla ciężarnych w szczególności zawierają dostęp do świadczeń medycznych w opiece ambulatoryjnej.
Zdaniem Marzeny Bandurewicz  z Inter Partner Assistance,  w większości ubezpieczeń obowiązuje okres karencji, czyli czas po zawarciu umowy, w którym nie przysługują kobiecie świadczenia związane z prowadzeniem ciąży. Mowa tu o wizytach u lekarza, badaniach i zabiegach, które świadczone są dla przyszłych mam. W zależności od oferty, okres karencji może trwać od 2 nawet do 12 miesięcy. Dlatego przyszłe mamy – klientki indywidualne - powinny wykupić polisę na kilka miesięcy przed planowanym zajściem w ciążę. W przypadku kobiet, które posiadają grupowe ubezpieczenie zdrowotne, warto, aby planując macierzyństwo zadbały o rozszerzenie zakresu ubezpieczenia o świadczenia dotyczące prowadzenia ciąży.

Ubezpieczyciel agentem swoich konkurentów ?

Polska Izba Ubezpieczeń zaproponowała ( w ramach konsultacji społecznych projektu ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, która jest przygotowywana przez resort gospodarki) wprowadzenie zmian do ustawy o pośrednictwie ubezpieczeniowym  – informuje „Parkiet” (Nr z 10.06.2010 r.). Według dziennika, PIU zaproponowała umożliwienie  polskim towarzystwom  występowania w roli agentów. Oznacza to, że mogłyby sprzedawać one polisy konkurencyjnych spółek ubezpieczeniowych. Andrzej Jarczyk, prezes Generali TU powiedział gazecie, że dałoby to "towarzystwom możliwość uzupełnienia oferty produktowej". Z kolei Maciej Jankowski, prezes grupy Aviva w Polsce uważa, że wprowadzenie zapisu proponowanego przez PIU, "poszerzy (...)  zakres możliwych rozwiązań prawnoorganizacyjnych przy dystrybucji ubezpieczeń" . Propozycję  PIU popiera także Allianz. Zdaniem  Marka Barana, rzecznika  prasowego  Allianz :  "moglibyśmy sprzedawać nasze produkty majątkowe poprzez towarzystwa życiowe, a także oferować polisy innych firm. Chodzi o produkty ubezpieczeniowe, których ze względów strategicznych lub technicznych nie mamy w swojej ofercie, a na które popyt ze strony niektórych naszych klientów jednak istnieje".
Według towarzystw wartość rynku ubezpieczeniowego dzięki tej zmianie wzrosłaby - twierdzi Marek Baran z Allianz w  "Parkiecie". W jego opinii "każde towarzystwo miałoby ułatwiony dostęp do klientów innych towarzystw. Nastąpiłaby większa specjalizacja produktowa, a wraz z nią wzrost efektywności. W ten sposób atrakcyjność i dostępność oferty ubezpieczeniowej uległaby poprawie".
Obecnie prawo nie dopuszcza możliwości, by towarzystwa oferowały polisy konkurentów - podkreśla dziennik.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT