Polski system ochrony zdrowia w ogonie Europy

Wydatki na ochronę zdrowia w Polsce są dwukrotnie niższe, niż wydatki na ten cel w krajach rozwiniętych – wynika z  danych z raportu OECD 2007. Nie najlepiej też jest z oceną polskiego systemu ochrony zdrowia. W Euro Health Consumer Index 2007, polski system zdrowia znalazł się na trzecim miejscu od końca w rankingu – informuje "Gazeta Prawna" (Nr z 26.05.2008 r.). Ranking ten  uwzględnia 27 czynników, w tym m.in. skuteczność leczenia czy dostęp do informacji czy prawa pacjenta. Na  29 europejskich państw, które uwzględniono w zestawieniu, liderami zostały Austria, Holandia i Francja. Polska wyprzedziła zaś  jedynie Bułgarię i Łotwę.

Funkcjonariusz BOR za granicą będzie miał polisę wartą ok. 200 tys. zł

Wysokość obowiązkowego ubezpieczenie na wypadek śmierci funkcjonariusza Biura Ochrony Rządu (BOR)  podczas jego misji odbywanej poza granicami naszego kraju ma wynieść ok. 200 tys. zł. Jest  to  pięciokrotność jego rocznego uposażenia – podaje Rzeczpospolita” (Nr z 26.05.2008 r.). W tym,  odpowiedni procent tej sumy będzie wypłacany za poniesiony uszczerbek na zdrowiu. W opinii Kpt. Dariusza Aleksandrowicza, rzecznika BOR, wysokość sumy ubezpieczenia nie jest zaskakująca. Dziennik pisze, że ubezpieczenie to będzie obowiązkiem pracodawcy, czyli szefa BOR, zaś  MSWiA ma wprowadzić powyższe zasady w formie rozporządzenia.

Ubezpieczyciele chcą przejmować centra usług medycznych

Brak spekulacji na temat przejęć przez ubezpieczycieli centrów medycznych  nie oznacza, że na rynku tym nic się nie dzieje – uważa  Stanisław Borkowski, przewodniczący komisji ubezpieczeń zdrowotnych przy PIU, członek zarządu Allianz. W opinii gazety „Parkiet”(Nr z 24.05.2008 r.), firmy ubezpieczeniowe, łącząc działalność ubezpieczeniową z medyczną, liczą na zysk nie tylko z ubezpieczeń zdrowotnych, ale także  i z abonamentów firmowych, jak i ze świadczenia usług medycznych we własnych placówkach.
Paweł Wróbel, rzecznik prasowy Generali, przyznał dziennikowi, że towarzystwo  jest zainteresowane wprowadzeniem do oferty ubezpieczeń zdrowotnych. Według Wróbla,  obecnie rynek ten jest głównie rynkiem ubezpieczeń grupowych, dlatego Generali w Polsce skupi się na rozwoju tego właśnie segmentu. Ubezpieczyciel planuje na 2009 r.  wprowadzenie także ubezpieczeń indywidualnych.
Z nieoficjalnych informacji wynika – pisze gazeta -  że Generali obecnie analizuje rynek pod kątem providerów usług medycznych.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT