Przetargi na ubezpieczenia grupowe przynoszą wzrost cen polis

Ponad 360 tys. umów grupowego ubezpieczenia na życie, które przyniosły 16,4 mld zła przypis składki zawarto w Polsce pod koniec 2009 r. Według  gazety  "Dziennik Gazeta Prawna"(Nr  z 26.10.2010 r.), największy udział w tym segmencie rynku - ponad 40 proc. -  należy do  PZU Życie. Następni na podium  to Europa Życie (16,5 proc.) oraz  ING Życie( 7 proc.). Dariusz Krzewina, prezes zarządu PZU Życie uważa - pisze "DGP" - że interpretacja UZP w sprawie przetargów nie zmieniła znacząco sytuacji na rynku. W opinii Krzewiny, pracodawcy niechętnie stosują procedury przetargowe, więc pozostają wierni dotychczasowym ubezpieczycielom. A że zawarte wcześniej  umowy  ubezpieczeń grupowych nie zostały unieważnione, to duża grupa klientów pozostała bez ochrony. Zdaniem prezesa Krzewiny, dla  pracodawcy zmuszonego do przetargu,  wyznacznikiem będzie cena ubezpieczenia. A że PZU Życie wygrywa około 70 proc. przetargów, to - jego zdaniem - interpretacja UZP przyniesie wzrost kosztów działalności i podniesienie cen. Obsługa przetargu jest bowiem droga.

Rynek ubezpieczeń zdrowotnych wart kilka mld zł

Ubezpieczenia medyczne  oferuje już kilkanaście towarzystw. Najmłodsze z nich – Medica Polska Ubezpieczenia Zdrowotne TU – chce do końca 2011 r.  zdobyć 30 – 40 tys. klientów -  informuje "Dziennik Gazeta Prawna"(Nr  z 26.10.2010 r.).  Firma zamierza wchodzi mocno w usługi szpitalne (ma już zakontraktowanych ok. 60 szpitali, z czego osiem to szpitale publiczne).  Ubezpieczyciel chce  od 2011 r. oferować polisy dające dostęp do nowoczesnego, innowacyjnego leczenia, które nie jest obecnie refundowane przez NFZ,  np. do nowoczesnej chemioterapii.
Według prognoz,  rynek polis zdrowotnych  w ciągu paru lat może się zwiększyć ze 160 – 200 mln zł do nawet kilku mld zł. Minister zdrowia Ewa Kopacz  chce, aby koszt zakupu polis odliczano od podstawy opodatkowania.  W 2014 r. firmy sprzedające ubezpieczenia medyczne miałyby  dostać równy z Narodowym Funduszem Zdrowia dostęp do publicznej obowiązkowej składki na zdrowie (w 2011 r. sięgnie ona 58 mld zł). Jak podaje "DGP", w 2011 lub 2012 r. ruszy pilotaż tego rozwiązania w dwóch województwach. W opinii Adama Pustelnika, prezesa Signal Iduna,  rola ubezpieczycieli wzrośnie nie tylko na rynku klientów indywidualnych. Ważne jest objęcie ubezpieczeniami medycyny pracy i możliwość finansowania ubezpieczeń  z  zakładowych funduszy świadczeń socjalnych – twierdzi w gazecie Pustelnik.
W ostatnich latach  polisy zdrowotne dawały 20 – 40 proc. wzrostu rocznie. Lider tego rynku – PZU Życie – w ub.r. zebrał z polis medycznych  41 mln zł .  W pierwszym półroczu 2010 r. wzrost przypisu ze składki wyniósł prawie 20 proc. – mówi Przemysław Mazurek, pełniący obowiązki dyrektor biura ubezpieczeń zdrowotnych w PZU Życie.

TK: finansowanie składek zdrowotnych rolników z budżetu państwa jest niezgodne z konstytucją

Trybunał Konstytucyjny, który badał przepisy dotyczące ubezpieczenia zdrowotnego rolników uznał, ze finansowanie z budżetu państwa składek zdrowotnych rolników, bez względu na ich status materialny, jest niezgodne z konstytucją - informuje  "Dziennik Gazeta Prawna"(Nr  z 26.10.2010 r.). Sędziowie dali 15 miesięcy na zmianę tych przepisów.
W KRUS ubezpieczonych jest 1,5 mln rolników. Składka na ubezpieczenie zdrowotne rolników wynosi obecnie 17,5 zł miesięcznie od hektara przeliczeniowego, podczas gdy ub.r.  wynosiła 27,90 zł od hektara. W  KRUS składka na ubezpieczenia zdrowotne wszystkich rolników  (za1 mln 482 tys. osób)  w I półroczu 2010 r.  wyniosła 1 mld 559 mln zł. . Gazeta podaje, że składki odprowadzane są z budżetu państwa od 1999 r.
Natomiast składki na ubezpieczenia społeczne rolników płacone są przez nich samych. Składki obowiązkowe płacą ci, którzy mają ponad 1 ha przeliczeniowy ziemi. Ci, którzy mają od 1 ha do 50 ha płaca 71 zł miesięcznie; posiadacze od 50 do 100 ha - 156 zł. Dla osób posiadających od 100 do 150 ha jest to 241 zł, a posiadacze od 150 do 300 ha jest to 325 zł miesięcznie. Dobrowolnym ubezpieczeniem społecznym objęte są osoby, które mają mniej niż 1 ha przeliczeniowy.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT