Resort finansów blokuje ustawę o dobrowolnych ubezpieczeniach zdrowotnych ?

Ministerstwo Finansów  blokuje projekt  Ministerstwa  Zdrowia, którego regulacje -  m.in. ulgi podatkowe -  miałyby być  zachętą  do wykupywania dobrowolnych ubezpieczeń dodatkowych  - pisze "Dziennik. WSJ Polska" (Nr z 27.07.2009 r.). Tymczasem resort  zdrowia szacuje, że dzięki przygotowywanej ustawie o dobrowolnych ubezpieczeniach zdrowotnych, do systemu ochrony zdrowia mogłoby  trafić w ten sposób nawet 28  mld zł rocznie.
Co obejmowałaby taka  polisa? Gazeta wyjaśnia, że za dodatkową składkę otrzymalibyśmy  to samo leczenie, jakie  mamy  w NFZ,  tylko szybciej, a więc  z pominięciem kolejki i być może w lepszych warunkach.  Ponadto, szpitale zarabiałyby na tych dodatkowych usługach, a kolejki do szpitali prawdopodobnie zmniejszyłyby się. Według dziennika, poważną  zachętą do kupna ubezpieczenia  byłby także odpis podatkowy, wskutek czego polisa kosztowałaby o jedną trzecią mniej.
Ustawę planowano wprowadzić od przyszłego roku. Ale - w opinii dziennika -  niemal pewne jest, że do  tego nie będzie. Minister finansów  powiedział ulgom podatkowym "nie".

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT