Rynek się skurczy ?

Mniejsza sprzedaż polisolokat może spowodować nawet skurczenie się rynku ubezpieczeń na życie, głównie z powodu spadku sprzedaży kredytów hipotecznych - prognozuje  "Gazeta Prawna" (Nr z  25.05.2009 r.). Według dziennika, jednak precyzyjne oszacowanie wzrostu ubezpieczeń na życie jest dużo trudniejsze, ponieważ  swoich wyników po I kwartale tradycyjnie nie podaje grupa Aviva, drugi gracz w tym segmencie rynku, zaś  a inni ubezpieczyciele na życie zaskakują dynamicznymi zmianami składek. Jak zauważa "Prawna", część towarzystw, które w grupie kapitałowej nie mają banków, zaprzestało bowiem oferowania tzw. polisolokat. Zdaniem Franza Fuchsa, prezesa grupy  VIG Polska, w czasach, gdy koszt kapitału rośnie, zyskowność na takich produktach z punktu widzenia ubezpieczyciela jest zbyt niska. VIG Polska  jako jedna z pierwszych firm ogłosiła, że wycofuje się ze sprzedaży takich polis i w efekcie jej spółka  życiowa - Benefia -  zanotowała spadek przychodów ze składek. W opinii "GP", jeszcze większe spadki pokazały też np. AXA (spadek do 94,3 mln zł z 281 mln zł) czy Metlife (spadek do 28 mln zł, z 181 mln zł). Wycofanie się z polisolokat spowodowało też 11-proc. spadek przychodów PZU Życie. Przypomnijmy, że podobną decyzję podjęła też Aviva. Kryzys spowodował też znacznie mniejsze zainteresowanie polisami z funduszem kapitałowym - twierdzi dziennik. Na przychody towarzystw ze składek wpływają też rezygnacje z polis. Jak powiedział gazecie Jarosław Jamka, prezes ING, kryzys dał o sobie znać większą liczbą wniosków o częściową i całkowitą wypłatę wartości polisy. Szef ING Życie spodziewa się jednak, że dynamika ich napływania w kolejnych miesiącach będzie spadać. Jednak w opinii  Franza Fuchsa,  liczba rezygnacji z polis będzie w ciągu roku rosła. Fuchs uważa, że   ponad 50-proc. wzrost osiągnięty w 2008 r.  jest nie do powtórzenia; może być nawet  spadek wartości zebranych składek.

Pełna wersja wiadomości prawno - gospodarczych - czytaj na gazetaprawna.pl

Spółki zarobiły mniej w I kw. br.
 
Towarzystwa sprzedające polisy ubezpieczenia na  życie  w I kwartale br. zebrali 5,05 mld zł składki przypisanej brutto, czyli o 3,7 proc. więcej niż w analogicznym okresie ub.r. Wzrosły również ich zyski: z 403 mln zł do 782 mln zł - podaje "Gazeta Wyborcza"(Nr z 26.05.2009r.). Dziennik pisze, powołując się na  Krzysztofa Lipskiego  z firmy  KPMG, że na wyniki firm życiowych wywiera  wpływ  sprzedaż produktów typowo inwestycyjnych, antybelek oraz struktur. Produkty te podnoszą zbiór przypisu składki niektórych ubezpieczycieli, na przykład  w przypadku Allianz, ING i Wart. Towarzystwa te  przy wysokim przypisie składki  odnotowały jednak mniejszą poprawę wyników technicznych i zysku. Michał Biedzki, prezes Aegon, podkreśla, że kończy się era polisolokat, które sztucznie zawyżały wyniki. Z kolei w opinii Macieja Jankowskiego, prezesa zarządu CU Życie,  obronna ręką wyjdą ci ubezpieczyciele, którzy będą oferować atrakcyjne ubezpieczenia ochronne i ochronno-inwestycyjne ze składką regularną.

CU Życie ostro wyhamowało...

CU Życie mogło zebrać  w pierwszych trzech miesiącach 2009 r. blisko  800 mln zł składki przypisanej brutto -  informuje "Parkiet"(Nr z 23.05.2009 r.).  Z szacunków dziennika wynikałoby więc, że to  towarzystwo odnotowało o około 50 proc.  niższy zbiór przypisu składki niż w I kwartale 2008 r. Zdaniem gazety, taki wyrok może kosztować  CU Życie utratę, zajmowanej przez ubezpieczyciela od lat,  drugiej  miejsce w rankingu firm życiowych. Możliwe bowiem, że po I kwartale 2009 r. wyprzedziła towarzystwo spółka do tej pory zawsze w tyle za CU -  ING Życie.
W opinii Przemysława Jóźwiaka, doradcy inwestycyjnego  i analityka  Doradcy24, gorszy o połowę przypis CU Życie z pierwszego kwartału br. jest skutkiem rezygnacji ze sprzedaży polisolokat. Zdaniem Jóźwiaka, wycofanie się z tego typu produktów może mieć również pozytywne skutki. Dlaczego ?  Firma nie będzie musiała już bowiem przeznaczać tak dużej części kapitału na rezerwy, aby spełniać wymogi bezpieczeństwa.

Niższa sprzedaż w PZU Życie SA

Przypis składki brutto PZU Życie SA w I kwartale 2009 roku był niższy o 10,5 proc. - donosi "Gazeta Ubezpieczeniowa" (www.gu.com.pl z 26.05.2009 r.). Według "GU", jest to  efektem niższej sprzedaży przez ubezpieczyciela  polis lokacyjnych. Jednak dzięki poprawie wyników inwestycyjnych wynik techniczny towarzystwa  był wyższy o 83,3 proc. od wyniku I kwartału 2008 r. i wyniósł około 973 mln zł. Wynik finansowy netto PZU Życie SA za I kwartał 2009 r. na poziomie  713,7 mln zł był wyższy niż wynik za I kw.2008 r. o 376,0 mln zł (+111,3 proc.). I tak, w I kw.br. koszty działalności ubezpieczeniowej PZU Życie SA wzrosły o 17,2 proc. w porównaniu do analogicznego okresu  poprzedniego roku. Wzrost ten  między innymi wynika z wyższych kosztów akwizycji spółki, co jest tendencją ogólno rynkową. Drugim istotnym czynnikiem są też wyższe koszty administracyjne, co jest w szczególności rezultatem innej sezonowości kosztów niż w roku poprzednim. Spółka zrealizowała dochody z lokat na poziomie 113,7 mln zł, w porównaniu ze stratą z I kw. 2008 r. w kwocie 81,4 mln zł  (łącznie z lokatami na ryzyko i rachunek ubezpieczającego) i odnotowała  wzrost odszkodowań wypłaconych brutto o 85,5 proc.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT