Spadek z polisy bez podatku

Wypłata z polisy na życie nie  jest opodatkowana - podaje "Gazeta Prawna"(Nr z 22.06.2009 r.).Zgodnie z interpretacją indywidualną dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie  z 23 kwietnia 2009 r., podatnik, który otrzyma wypłatę z polisy na życie po najbliższej rodzinie, nie będzie musiał płacić podatku dochodowego. Według gazety, beneficjent polis korzysta ze zwolnienia wynikającego z art.21 ust.1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Na zwolnienie nie wpływa fakt, że podmiotem wypłacającym ubezpieczenie jest ubezpieczyciel zagraniczny. Zgodnie z opinią eksperta Krzysztofa Nowickiego z kancelarii prawniczej Magnusson,  którą publikuje dziennik, wprawdzie  beneficjentka nie była wymieniona jako osoba uprawniona, to jednak prawa do odszkodowania nabyła jako spadkobierczyni po ojcu i dziadku , którzy zawarli z zagraniczna firmą umowy ubezpieczenia.

Pełna wersja wiadomości prawno - gospodarczych - czytaj na gazetaprawna.pl 

Rynek skurczył się w I kw.2009 r.

Z danych Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) opublikowanych w  kwartalnym  biuletynie  dotyczącym rynku ubezpieczeń wynika, że ubezpieczyciele w I kwartale 2009 r. zebrali 13 mld zł składki przypisanej brutto. Z tego ponad 7,4 mld zł przypisu składki odnotowali ubezpieczyciele życiowi - podaje "Parkiet" (Nr z 20.06.2009 r.). Jest to wynik o 0,5 proc, niższy niż odnotowany prze sektor  w analogicznym okresie ub.r. I tak, w pierwszym kwartale br. największy wzrost udziału w rynku ubezpieczeń życiowych odnotowała Warta Życie - zwiększył się on z 2 proc. do przeszło 9,8 proc. Największy spadek przypisu  stał się z kolei udziałem Avivy Życie. Jej udział w rynku spadł z 18 proc. do 5,5proc., co jest przede wszystkim efektem wycofania się ze sprzedaży polisolokat - tłumaczy gazeta.

Będzie bardziej intensywna forma  współpracy banków z ubezpieczycielami

Ubezpieczyciele spodziewają się, że po rekordowym 2008 r., kiedy przez banki sprzedali polisy za 17,7 mld zł, tegoroczny przypis składki będzie  gorszy. Spadek w tym segmencie jednak nie martwi przedstawicieli sektora asekuracyjnego - twierdzi "Gazeta Prawna"(Nr z 22.06.2009 r.) -  ponieważ są to produkty dające bardzo mały zarobek i były  traktowane tylko jak furtka otwierająca możliwość współpracy z bankami przy bardziej rentownych produktach ochronnych. Ponadto, są  głosy, że angażowanie się w polisy inwestycyjne może powodować kłopoty. Według gazety, towarzystwa liczą, że teraz,  rozmowy z bankami  będą łatwiejsze, ponieważ te instytucje  liczą na przychody ze sprzedaży polis ochronnych i będzie im bardziej zależało na scedowaniu części ryzyk na ubezpieczycieli. A zaostrzenie polityki kredytowej spowodowało spadek wartości kredytów, do których można by dołączać ubezpieczenie. Jak pisze dziennik, towarzystwa spodziewają się, że nauczeni doświadczeniem bankowcy będą chętniej zabezpieczali się za pomocą ubezpieczeń. Pojawiają się jednak  rozbieżności co do formy współpracy. Czy będą  to projekty podobne do BRE Ubezpieczenia (utworzonego przez BRE Bank do oferowania polis klientom banków z grupy) lub typu  joint venture na wzór banku BZ WBK i grupy ubezpieczeniowej Aviva (do niedawna Commercial Union). A może  tzw. otwarta architektura współpracy, czyli kooperacja nie z własnym, ale zewnętrznymi ubezpieczycielami - zastanawia się "Prawna". A Bazylea II i Solvency II limitują sens ekonomiczny zintegrowanych modeli bankowo-ubezpieczeniowych.

Pełna wersja wiadomości prawno - gospodarczych - czytaj na gazetaprawna.pl 

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT