Towarzystwa modyfikują warunki polis inwestycyjnych zgodnie "z linią orzecznictwa sądów"

Niekorzystne dla  ubezpieczycieli wyroki sądów skłoniły już dwa towarzystwa   do modyfikacji warunków polis inwestycyjnych - podaje "Gazeta Wyborcza"(Nr z 07.11.2012 r.) Według dziennika, grupa klientów Getin Banku zażądała zwrotu pieniędzy za polisy, a bank - jak wynika z nieoficjalnych informacji - w części przypadków uznał winę swoich sprzedawców i zgodził się zwrócić pieniądze. Ponadto , w "co najmniej w trzech przypadkach (chodzi m.in. o polisy Aegon i Uniqa) sądy prawomocnie uznały, że pobieranie wysokich opłat za przedwczesne wycofanie pieniędzy z polisy jest niezgodne z prawem". Warszawska kancelaria prawna LWB zapowiedziała zaś wytoczenie ubezpieczycielom procesów grupowych - pisze gazeta. Jak podaje "Wyborcza",  niektóre z firm oferujących polisy inwestycyjne "albo wycofały ze sprzedaży kontrowersyjne plany oszczędzania, albo zmieniają zapisy dotyczące opłat likwidacyjnych". Na przykład  Aegon  poinformował, iż wprowadza nowe produkty o "charakterystyce opłat zgodnej z linią orzecznictwa sądów", a sposób  wyliczenia opłat  jest weryfikowany przy każdej umowie indywidualnie. Także Nordea wycofała pod koniec października  br. polisy inwestycyjne Efekt, Super Premia i Strateg. Jak wyjaśnia w "GW" Katarzyna Golińska z Nordei, "zmiany oferty są także wynikiem monitorowania zmian w otoczeniu regulacyjnym i ekonomicznym".

Pozew zbiorowy w sprawie opłat likwidacyjnych przeciwko ubezpieczycielom sprzedającym polisy inwestycyjne

Warszawska kancelaria  prawnicza  Lengiewicz Wrońska Berezowska i Wspólnicy (LWB) przygotowuje w imieniu klientów pozew zbiorowy przeciwko największym na rynku ubezpieczycielom. Według "Pulsu Biznesu"(Nr z 05.11.2012 r.),  pozwy dotyczą Aegonu, Avivy, AXA, TU Europy, Generali, ING Życie i Skandii. Dla każdej firmy trzeba założyć oddzielną sprawę - twierdzi gazeta. Lista ubezpieczycieli może się wydłużyć, jeśli do kancelarii zgłoszą się osoby, które musiały zapłacić opłatę  innym towarzystwom. Jednak lista poszkodowanych (obecnie prawie 200) ma zostać szybko zamknięta, by sprawa mogła trafić na wokandę.
Prawnicy będą  domagali się dla swoich klientów zwrotu " bezprawnie pobranych opłat likwidacyjnych w polisach inwestycyjnych" przy  wcześniejszym rozwiązaniu umowy. W grę wchodzą  kwoty od kilkuset zł do kilkuset tyś. zł.  Jeśli sąd podzieli argumenty kancelarii LWB, rynek czeka rewolucja - pisze dziennik.

KNF : potrzebna ustawa w sprawie opłat likwidacyjnych

Komisja  Nadzoru Finansowego uważa, iż  zbyt wysokie opłaty likwidacyjne nie przyczyniają się do rozwoju rynku ubezpieczeniowego - donosi "Puls Biznesu"(Nr z 13.11.2012 r.). W opinii Łukasza Dajnowicza, rzecznika prasowego  KNF,  nadzór nie może ingerować w warunki podpisanych umów ani narzucać ubezpieczycielom cen na rynku. Zdaniem Dajnowicza - pisze gazeta - ewentualna regulacja poprawiająca dostęp klientów do informacji o produktach i obowiązkach sprzedawców, powinna zostać wprowadzona ustawą. Z kolei Jan Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu  Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU), uważa, iż  istotne jest uregulowanie missellingu . Zdaniem szefa PIU, samoregulacja rynku ubezpieczeniowego powinna być  gotowa szybciej niż projekt ustawy. W opinii prezesa Prądzyńskiego,  opłata likwidacyjna zachęca do długoterminowego oszczędzania i  nie  powinna zostać zniesiona- podaje "PB".

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT