UFK wracają do łask

Polacy coraz częściej myślą o przyszłości. Zwłaszcza coraz bardziej atrakcyjne staje się  długofalowe oszczędzanie -  informuje "Puls Biznesu"(Nr z 23.05.2011 r.).  Według gazety, coraz popularniejsze wśród Polaków  są ubezpieczenia na życie z  ubezpieczeniowym funduszem inwestycyjnym (UFK), którzy wybierają tę formę inwestycji jako formę  oszczędzania np. na emeryturę. Polisa z UFK jest  w ostatnim czasie  najpopularniejszym ubezpieczeniem na życie. W porównaniu z 2009 r.  sprzedaż ubezpieczeń na życie z UFK wzrosła o 15 proc. - podaje dziennik.

Tesco wraca do  sprzedaży  ubezpieczeń

Brytyjska sieć hipermarketów Tesco po raz drugi spróbuje zaistnieć w Polsce na rynku ubezpieczeniowym. Oferta produktów ubezpieczeniowych w  supermarketach  Tesco ma mieć charakter pilotażowy -  informuje "Dziennik Gazeta Prawna"(Nr z 19.05.2011 r.).  Według Michała Sikory, rzecznika Tesco, polisy komunikacyjne Link4 będą w ofercie sprzedaży do końca br., natomiast ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków MetLife Amplico  będzie  dostępne do końca października br. Jak pisze "DGP", sieć supermarketów postawiła na pośrednictwo w sprzedaży polis w modelu direct, czyli za pomocą telefonu i internetu. Ubezpieczenie Metlife Amplico oferowane  jest w wariancie podstawowym i  za darmo dodawane do kart Clubcard. Trzeba je aktywować telefonicznie lub za pośrednictwem internetu. Płatne są jego wersje rozszerzone (z sumą ubezpieczenia w do 120 tys. zł).
Rzecznik Tesco Michał Sikora powiedział gazecie, iż firma nie stawia sobie żadnych celów sprzedażowych, tylko chce sprawdzić, "czy klienci będą zainteresowani zakupem ubezpieczenia za naszym pośrednictwem. W ten sposób rozszerzamy naszą ofertę produktów finansowych". Dla ubezpieczycieli współpraca z Tesco to zaś możliwość dotarcia do nowych klientów. Zdaniem  Marcina Niewiadomskiego, dyrektora marketingu w Link4, "wpisuje się to w trend rozwoju sprzedaży ubezpieczeń poprzez programy partnerskie (towarzystwo współpracuje m.in. z BPH, Getin Noble Bankiem i Unilinkiem)."
Polisy  sprzedaje w Polsce także sieć supermarketów Real ( polisy finansowe, turystyczne, na życie i zdrowotne,  przygotowane we współpracy z Sygma Bankiem i towarzystwem Cardif Polska) - podkreśla dziennik.
"DGP" przypomina, iż jest to drugie  podejście Tesco do sprzedaży ubezpieczeń. Do pierwszego, nieudanego, doszło w 2009 roku, kiedy to w wybranych marketach we Wrocławiu, w Katowicach i Krakowie klienci mogli kupić polisy komunikacyjne Allianz, PZU, Benefii i Generali. Tesco oferowało swoim klientom także  polisy turystyczne czy zabezpieczające przed kradzieżą kart.  

Rynek struktur: nadal dominują  polisy na życie i dożycie

Najpopularniejszą formą prawną na polskim rynku produktów strukturyzowanych w 2010 r. były polisy na życie i dożycie - twierdzi raport portalu "Structus.pl". Wynika z niego, iż  spośród 462 struktur zaoferowanych w ub.r.  przez 26 instytucji finansowych, aż 182 z nich (39,39 proc., - 10 pkt. proc. r/r) zostały opracowane w formie ubezpieczeń na życie i dożycie - pisze "Gazeta Ubezpieczeniowa"(www.gu.com.pl z 23.05.2011 r.). W br. sytuacja może ulec zmianie, gdyż w pierwszych miesiącach 2011 r. zaobserwowany w ub.r. trend spadkowy w tej grupie uległ dalszemu pogłębieniu. I tak, coraz większą rolę wśród produktów strukturyzowanych odgrywają natomiast polisy z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym – w 2010 r. tego typu struktury stanowiły 9,96 proc. (46 szt.) ogólnej liczby ofert (to zapewniło im trzecie miejsce pod względem udziału w rynku).
"GU" podkreśla, że o ile z  zapłaty 19-proc. podatku od zysków kapitałowych  zwolnione są tylko zyski z polis na życie i dożycie, to w  przypadku ubezpieczenia z UFK trzeba się liczyć z tym dodatkowym kosztem. Mimo to ubezpieczyciele z nich nie z przyczyn księgowych: polisy z UFK wymagają mniejszego zabezpieczenia kapitałowego i stąd część ubezpieczycieli zwraca się właśnie ku nim. Ponadto - głosi raport - nie bez wpływu na to pozostaje rosnąca popularność produktów „paretopodobnych”, które oferowane są właśnie w formie polisy z UFK.”
"Ubezpieczeniowa" podaje, iż  najwięcej struktur powstało przy udziale Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie Europa (164 struktur , to jest 71,93 proc. wszystkich w formie polisy. Drugie towarzystwo w zestawieniu, Nordea Polska TUnŻ, przeprowadziło 13 subskrypcji (5,75 proc.), w tym cztery z Deutsche Bankiem PBC i dziewięć z Nordea Bankiem Polska.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT