Ubezpieczyciele mogą być pozwani za polisolokaty

Pozew  w  imieniu poszkodowanych  klientów, przeciwko 11 ubezpieczycielom, przygotowuje  kancelaria prawna  LWB. Skargi dotyczą : Aegon, AXA, Skandię, Europę, Open Life, Compensę, Generali, Nordei, ING, Allianz i Avivy. Zdaniem "Dziennika Gazety Prawnej" (Nr  z 24.01.2013 r.),  lista  towarzystw może się jeszcze wydłużyć. "Sprawy dotyczą osób, które kupiły polisy z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym na 10 i więcej lat (...) nie zostały poinformowane albo zostały celowo wprowadzone w błąd i nie wiedziały, że składkę, którą wpłaciły przy zakupie produktu, muszą regularnie opłacać przez cały okres obowiązywania polisy. Przy wcześniejszej rezygnacji tracą nawet 99 proc. wpłaconej kwoty".
Według mec.  Anny Lengiewicz z kancelarii LWB, większość  spraw  dotyczy osób starszych, w wieku 65 i więcej lat, które ulokowały oszczędności życia  na lokacie " i dopiero po roku odkryły, że to polisa, którą muszą regularnie zasilać taką samą kwotą przez kolejnych 10, a w przypadku Scandii nawet 35 lat" – pisze dziennik. Jak twierdzi "DGP", najczęściej tych osób nie stać już na kolejną wpłatę, a wówczas tracą wszystko, ponieważ  "opłata likwidacyjna przez pierwsze 2–3 lata sięga 99 proc., a dopiero w kolejnych jest obniżana stopniowo do 10 proc.' "Będziemy się domagać w osobnych pozwach przeciwko kolejnym zakładom zwrotu nienależnie pobranej opłaty oraz ustalenia, że tego typu zapisy w umowach, na podstawie których towarzystwa zabierają tak duże sumy, są bezprawne" – mówi mec. Lengiewicz. W jej opinii, niedopuszczalne jest sprzedawanie takich produktów pod nazwą „ubezpieczenie na życie”. Tymczasem np. w przypadku AXA spadkobiercy ubezpieczonego  dostaną 100 zł, a Scandii – 1 zł i to, co zostanie ze zgromadzonych środków po odciągnięciu opłaty likwidacyjnej - wylicza "DGP".
Dziennik szacuje, iż  zgromadzone przez towarzystwa aktywa ze sprzedaży  polisolokat sięgają 42,5 mld zł.  W tym  setki milionów zł  stanowią  środki,  które  klienci już stracili na rzecz towarzystw,  ponieważ   nie  byli  w stanie opłacić kolejnej składki.

Kolejna rekomendacja KNF  dotycząca bancassurance pomoże

Czy  nadzór finansowy może regulować sposób ujmowania przychodów banków  z bancassurance zgodnie z międzynarodowymi standardami sprawozdawczości finansowej ? - zastanawia się "Dziennik Gazeta Prawna"(Nr z 24.01.2013 r.).  Zdaniem  dziennika,   sprzedaż polis nie poprawi zysków banków.    Łukasz  Dajnowicz, rzecznik  Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) informuje w "DGP",  że nadzór zamierza opracować  projekt  rekomendacji dotyczącej bancassurance, kiedy KNF upora się  z pracą  nad rekomendacjami T i S dla banków. Rekomendacja ma między innymi  zawierać zalecenie dla banków, aby te instytucje rozliczały  przychody  ze sprzedaży ubezpieczeń poprzez  rozłożenie  je w czasie, a nie jednorazowo w momencie sprzedaży -  twierdzi Dajnowicz.
W opinii Dariusza  Górskiego, analityka sektora bankowego w DM BZ WBK,  nowa rekomendacja będzie mieć znaczenie przede wszystkim dla banków takich jak Alior Bank, Getin Noble Bank czy  PKO BP,  ponieważ dla tych instytucji sprzedaż ubezpieczeń dołączanych do kredytu stanowi znaczące źródło dochodów - podaje gazeta.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT