VIG Polska: bardzo wysoka dynamika składki z polis ze składką jednorazową

Wchodzące w skład austriackiej Vienna Insurance Group spółki (Compensa Życie , Benefia Życie  i Polisa Życie ) zebrały w 2012 r. łącznie 4,4 mld zł składki, niemal trzykrotnie więcej niż w 2011 r. - informuje "Parkiet"(Nr z 06.02.2013 r.). Życiowe towarzystwa VIG odnotowały dynamikę składki na poziomie 188 proc.  - podkreśla dziennik. Zysk brutto grupy polepszył się zaś o 8,5 proc. i osiągnął na koniec roku 170 mln zł.  Zdaniem  Franza Fuchsa,  prezesa VIG, poprawa przypisu składki w spółkach życiowych jest  głównie zasługą  sprzedaży  polisolokat . "Postawiliśmy na ten produkt" - stwierdził Fuchs. W opinii szefa VIG,  jednak  "nie wiadomo, kiedy i jak zostanie uregulowany rynek tych produktów w przyszłości przez nadzór".  "Regulacje są potrzebne, ale musi zostać zachowany umiar. Ubezpieczyciele to ważny gracz, który swoje finansowe nadwyżki w przeważającej części lokuje w rządowych obligacjach. Jeśli ktoś zniszczy rynek, tym samym odetnie ważny podmiot finansujący publiczny dług. Może na tym ucierpieć cała gospodarka " .  Według  Franza Fuchsa - pisze gazeta - brak atrakcyjnych zachęt podatkowych dla długoterminowego oszczędzania oraz ogólna nagonka na rynek nie działają na jego korzyść. A  rozwój rynku ubezpieczeniowego w Polsce jest wciąż niższy niż zakładany przez analityków kilka lat temu.  Jest  to spowodowane nie tylko   niską  świadomością  polskiego społeczeństwa, ale także wynika ze stosunkowo niskiej zamożności Polaków - powiedział  Fuchs.

Banki dobrze zarabiają na  produktach  z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym

Z szacunków Polskiej  Izby Ubezpieczeń wynika, iż  liczba aktywnych polis z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym sięga już 4,8 mln - podaje "Parkiet"(Nr z 06.02.2013 r.). Gazeta podkreśla, że wzrost sprzedaży tego rodzaju produktów  wydaje się w najbliższym czasie pewny, pomimo iż  ich  konstrukcja  "nie jest z punktu widzenia klienta atrakcyjna". Ofertę taką mają m.in. Deutsche Bank, Citi Handlowy, Getin Bank, Alior czy Nordea.  W opinii dziennika, prowizje banków  ze sprzedaży UFK sięgają równowartości rocznych wpłat ubezpieczonego, czyli kilku, a nawet  kilkunastu tysięcy zł. Stąd też  często uzależniają od kupna tego produktu obniżkę marży przy kredycie hipotecznym  – twierdzi w gazecie  Marta Ośko, analityk porównywarki finansowej Comperia.pl. A banki nie widzą nic złego w oferowaniu UFK - pisze "P", podkreślając, iż  "większość rynkowych graczy daje darmowe rachunki, karty kredytowe, nawet przelewy". Rynek oczekuje teraz rekomendacji KNF w sprawie produktów  z  UFK.  I jeśli tylko dyrektywa pójdzie w kierunku obowiązku pokazania nie tyle prowizji, ile faktycznych kosztów polisy, "produkt ten umrze natychmiast, bo jest absolutnie nieopłacalny dla klientów " stwierdza gazeta, powołując się na jednego z  ubezpieczycieli. Zdaniem Marcina Tarczyńskiego z  Polskiej Izby Ubezpieczeń,  "nie można jednak zapomnieć o bardzo dużej liczbie osób, które świadomie wybrały produkty z UFK i są z nich zadowolone. Jeśli nie ma potrzeby rezygnacji z inwestycji, w perspektywie kilku lat potrafi ona przynosić nawet kilkudziesięcioprocentowe zarobki". Ponadto,  produkty z UFK mają też np. nad ofertą TFI przewagę podatkową.

Nowy system informacyjno-transakcyjny  w Generali

Generali wdrożyło nowy system informacyjno-transakcyjny  w ubezpieczeniach na życie , dzięki czemu  klienci firmy  mają dostęp do wszystkich produktów życiowych, w tym także do kont emerytalnych IKE oraz IKZE - informuje "Rzeczpospolita"(Nr z 07.02.2013 r.). Według gazety,  poprzednia wersja systemu  dawała możliwość podglądu i zmian na koncie tylko polis oszczędnościowych, zaś obecnie daje on  dostęp klientom do wszystkich produktów życiowych, w tym  także do rachunków IKE oraz IKZE. Jak zauważa "Rz",  oferowane przez ubezpieczyciela  konto  "będzie systematycznie wzbogacane o pozostałe linie produktowe, by klient – w ramach jednego portalu – mógł docelowo zarządzać także polisami majątkowymi oraz mieć wgląd w składki, które wpływają do funduszu emerytalnego". I tak,  klient  od razu po zalogowaniu, znajdzie w zakładce „moje umowy" najważniejsze informacje o polisach (ogólne informacje na temat produktów, takie jak suma ubezpieczenia czy zakres ochrony). Dokonując kilku kliknięć,  klient może sprawdzić historię wykonanych transakcji czy  ceny jednostek funduszy. "Może także dokonać przeniesienia jednostek lub też zmienić dane osobowe czy uposażonych".
Na nowym  koncie znajdzie także wnioski i wzory dokumentów niezbędnych do sprawnej komunikacji z ubezpieczycielem oraz  " FAQ", gdzie w której można znaleźć odpowiedzi na najczęściej zadawane ubezpieczycielowi pytania.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT