W bancassurance 95 proc. składki ubezpieczeniowej to prowizja banku

Przy sprzedaży kredytów wraz z ubezpieczeniem  klienci mają być lepiej chronieni przed możliwymi nadużyciami. Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) projekt nowej rekomendacji, która ma dać takie efekty - informuje "Gazeta Wyborcza"(Nr z 29.12.2013 r .). Jak podkreśla dziennik, to tylko teoria, ze ubezpieczenie zbiorowe może być tańsze niż indywidualne, ponieważ ryzyko jest bardziej rozproszone. I że "osoba biorąca kredyt hipoteczny na 30 lat powinna mieć ubezpieczenie na życie, gdyż jeśli np. zginie w wypadku, kredyt spłaci ubezpieczyciel". Tymczasem - pisze "GW" - zawierający umowę z bankiem naprawdę nie wie, co ona przewiduje, i jakie są faktyczne warunki ubezpieczenia, ponieważ  bank utrzymuje przed nim w tajemnicy swoją umowę z ubezpieczycielem. Zaś klient mógłby np. ubezpieczyć się bardziej korzystnie.  Aż 95 proc. składki płaconej przez klientów stanowią prowizje banków - wynika za danych zebranych przez organ nadzoru .  Przy tym  tak naprawdę klient nie wie, czy bank go ubezpiecza, czy jest tylko pośrednikiem. "Te dwie role się mieszają. Jako ubezpieczyciel bank powinien gwarantować ochronę i tak to klientowi przedstawia. Jako pośrednik bierze prowizję i może mu zależeć, żeby odpowiedzialność towarzystwa ubezpieczeniowego była jak najmniejsza" - podkreśla dziennik.  Zdaniem "Wyborczej", nowa rekomendacja ma zapobiec temu, aby "banki posunęły się za daleko i potem musiały wypłacać ogromne odszkodowania".  Tym bardziej że w kryzysie ludzie mniej wydają na ubezpieczenia, gdyż ich na nie stać. W 2012 r. z bancassurance do towarzystw ubezpieczeniowych wpłynęło 19,2 mld zł składki. To ponad połowa całej składki zebranej przez ubezpieczycieli na życie w tamtym roku. Po trzech kwartałach 2013 r.  Bank Millennium miał 82 mln zł przychodów z prowizji ubezpieczeniowych, a BZ WBK - 77 mln zł.

W 2014 r. ubezpieczyciele spodziewają się większego zainteresowania tzw. oszczędnościowymi polisami ubezpieczenia na życie

W 2014 r. można spodziewać się większego  zainteresowanie oszczędzających polisami ubezpieczenia na życie – twierdzi "Rzeczpospolita"(Nr z 02.01.2014 r.). Według gazety, która powołuje się na opinię Michała Biedzkiego, prezesa zarządu Towarzystwa Aegon, firmy sprzedającej  głownie polisy o charakterze inwestycyjnym, w br. można   spodziewać się, że to zmiany w OFE spowodują zwiększenie zainteresowania ofertą ubezpieczeń na życie, która pozwoli gromadzić dodatkowy kapitał na emeryturę. Jak zauważa dziennik, podobnego zdania jest Witold Jaworski, prezes zarządu Allianz. Z kolei  Jarosław Parkot, szef Warty  twierdzi - pisze "Rz" - iż  w odpowiedzi na zwiększone zapotrzebowanie,  powinny się pojawić nowe produkty.
Natomiast w opinii  Barbary Smalskiej, wiceprezes zarządu z PZU,  w związku z wprowadzeniem przez firmy ubezpieczeniowe tzw.  karty produktu,  w 2014 r.  powinno dojść do ograniczenia przypadków missellingu przy sprzedaży produktów z UFK.

Ubezpieczyciele wciskają  kontrowersyjne polisy  inwestycyjne  pod przykrywką demontażu OFE ?

W trakcie burzliwej dyskusji nad przyszłością OFE sprzedawcy ubezpieczeń próbują ugrać coś dla siebie. Wciskają ludziom polisy na życie, strasząc likwidacją funduszy - donosi "Gazeta Wyborcza"(Nr z 23.12.2013 r.). Według dziennika, jedna z firm "chciała naciągnąć znanego ekonomistę Ryszarda Petru". Gazeta pisze, iż agenci ubezpieczeniowi straszą likwidacją OFE i obniżką przyszłych emerytur. "Trzeba się ubezpieczyć, wykupić polisę na życie, bo jak zlikwidują OFE, to emerytury będą dużo niższe - przekonują przez telefon sprzedawcy polis". Zdaniem "Wyborczej",  coraz więcej osób dostaje takie propozycje od agentów ubezpieczeniowych, którzy straszą likwidacją OFE i obniżką przyszłych emerytur. "GW" tłumaczy, iż "sprzedawcy próbują wykorzystać toczącą się dyskusję na temat przyszłości OFE do własnych celów. Powód? - Agent ma prowizyjny system wynagradzania i próbuje w ten sposób wzmocnić swój przekaz, by przekonać ludzi do zakupu produktów finansowych. Ta nieuczciwa praktyka stosowana przez agentów, nie jest popierana przez instytucje finansowe, w których pracują".

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT