W maju 2009 r. 90 proc. UFK z zyskiem

Około 90 proc.  ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych (UFK) wypracowało w maju 2009 r.  dodatnią stopę zwrotu. W tym, na 18 analizowanych grup funduszy, dla których wyliczana jest średnia wyników inwestycyjnych, tylko grupa funduszy dłużnych dolarowych uniwersalnych  zakończyła miesiąc pod kreską (-1,0 proc.) - informuje www.prnews.pl z 12.06.2009 r. I tak, dwucyfrowymi dodatnimi stopami zwrotu zakończyło maj br. aż 146 funduszy kapitałowych (16 proc.), a  najlepsze wyniki w większości wypracowane zostały przez fundusze akcji zagranicznych wyceniane w USD. Najwięcej wypracował  fundusz HSBC Indian Equity (USD) (Skandia, PZU oraz AEGON), który w ciągu minionego miesiąca zyskał +46,1 proc. Tak dobry wynik funduszu był pochodną wysokich majowych wzrostów na giełdzie w Bombaju, której główny indeks BSE30 zyskał w ciągu miesiąca aż +28,3 proc. Najmniej trafnym wyborem okazała się natomiast inwestycja w ramach produktu Allianz - Indeks Polisa II (strata na poziomie -8,6 proc.).

Resort zdrowia opracował  założenia do projektu ustawy o ubezpieczeniach dodatkowych

Ministerstwo Zdrowia przyjęło założenia do projektu ustawy o ubezpieczeniach dodatkowych. Według szacunków - pisze "Gazeta Prawna" (Nr z 10.06.2009 r.) -  dodatkowa polisa kosztowałaby około  40 zł miesięcznie za osobę i mogłaby  być odliczana w PIT. Obejmowałaby ona zabiegi, które nie znajdą się  w tzw. koszyku świadczeń gwarantowanych. Tymczasem  Ministerstwo Finansów na razie nie chce oceniać propozycji resortu zdrowia - zauważa dziennik. Według "Prawnej",  dzięki  wprowadzeniu ulgi podatkowej na dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne podatnicy  mogliby odzyskać część środków zaangażowanych w zakup polisy ubezpieczeniowej. Ponadto,  możliwość odliczenia dodatkowej składki w przypadku objęcia ubezpieczeniem dzieci pozwoli na osiągnięcie jeszcze większej korzyści podatkowej. Jednak wprowadzenie kolejnej kategorii ulgi z pewnością nie sprzyja większej przejrzystości i uproszczeniu systemu podatkowego - twierdzi  Paweł Sylwestrzak, radca prawny w kancelarii Salans, którego wypowiedź cytuje gazeta.

Pełna wersja wiadomości prawno - gospodarczych - czytaj na gazetaprawna.pl 

Najwięksi ubezpieczyciele życiowi wypłacą dywidendę 

Wbrew sugestii Komisji Nadzoru Finansowego, nawołującej do wzmacniania kapitałów, akcjonariusze towarzystw  ubezpieczeniowych ponad 1,5 mld zł postanowili przeznaczyć w br.  na dywidendę. Oznacza to - twierdzi  "Parkiet" (Nr z 13.06.2009 r.), że na konta właścicieli towarzystw wpłynie co najmniej 25 proc. ubiegłorocznych zysków całego sektora, które sięgnęły 5,9 mld zł. Dziennik pisze, że w drugiej połowie czerwca odbędą się walne zgromadzenia akcjonariuszy PZU oraz towarzystw życiowych Aviva i ING. A w programie WZA PZU znajduje się punkt pozwalający na wypłatę dywidendy za 2008 r.  "Parkiet" przypomina, ze wprawdzie  ubezpieczyciel zarobił netto w 2008 r.  0,86 mld zł, ale jego zysk został  powiększony o 2,17 mld zł dywidendy ze spółki życiowej z zysku za ub.r. Według gazety, ING Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie, a także towarzystwo życiowe Aviva Commercial Union  przekazały w 2008 r. niemal cały zysk akcjonariuszom. ING TU na Życie przeznaczyło na ten cel  165 mln zł ze 166 mln zł zysku za 2007 r.,  zaś  Aviva CU blisko  431,5 mln zł z 448,6 mln zł zysku netto. Bliskie walne zgromadzenia akcjonariuszy  obu ubezpieczycieli zdecydują, czy sytuacja powtórzy się i w br. Dziennik twierdzi, że  na pewno dywidendy w tym roku nie wypłacą spółki Allianz, Uniqa, Generali czy Vienna Insurance Group. Z kolei   Pramerica Życie około 4,7 mln zł  czyli cały zysk przeznaczy  na kapitał zapasowy.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT