Warta Życie - ostry zjazd składki

Grupa Warta zebrała w kwartale . 2014 r. prawie 1,17 mld zł składek brutto: I tak, 950 mln zł przyniosła spółka majątkowa, a 221 mln zł  uzyskano z ubezpieczeń na życie- donosi "Puls Biznesu" (Nr z 20.05.2014 r.) Według gazety, przypis  składki  spółki życiowej sięgnął w omawianym okresie  zaledwie 221 mln zł, podczas gdy  rok temu było to 602 mln zł. "To spadek o ponad 60 proc." -  tłumaczy w dzienniku Marcin Jaworski, rzecznik prasowy ubezpieczyciela.  Zdaniem  M. Jaworskiego,   mniejsze przychody  firmy  ze składek to  efekt wycofania się Warty z oferowana polisolokat oraz  stopniowe ograniczanie przez spółkę  zakresu współpracy z przyjętym przez BZ WBK Kredyt Bankiem, który był głównym partnerem towarzystwa chociażby z  powodu  przynależności do jednej grupy bankowo-ubezpieczeniowej KBC. Gazeta pisze, iż obecnie  ubezpieczyciel wręcz może mówić o transformacji portfela życiowego.
Jak twierdzi  w "PB"  Jarosław Parkot, szef grupy, "w ubezpieczeniach na życie mamy zupełnie nową ofertę. Cały czas pracujemy nad rozwojem sieci dystrybucji np. przez zachęcanie agentów majątkowych do sprzedaży ubezpieczeń na życie.  W ostatnim czasie ułatwiliśmy im pracę, wprowadzając wszystkie rodzaje ubezpieczeń do jednego systemu sprzedażowego". Dziennik podaje, iż stabilnie rozwijają się ubezpieczenia ze składką regularną (102 proc. dynamiki) oraz ubezpieczenia grupowe (107 proc. dynamiki).

KNF: Rekomendacja U w sprawie bancassurance  gotowa do końca czerwca br. KNF chce uregulować sprzedaż polis w bankach

Komisja Nadzoru Finansowego  (KNF) zapowiada, że Rekomendacja U, która będzie regulować sprzedaż ubezpieczeń przez banki, ma być gotowa do końca czerwca br. - podaje "Banker.pl"(www.bankier.pl z 15.05.2014 r.).  W opinii portalu, prace nadzoru finansowego w tej sprawie " z uwagą śledzi branża ubezpieczeniowa, ponieważ rekomendacje będą dotyczyć również sprzedaży polis przez agentów czy brokerów. Kanał bankowy jest o tyle ważny, że ma istotny udział w sprzedaży niektórych rodzajów ubezpieczeń, która w dodatku jest mocno powiązana ze sprzedażą kredytów i innych produktów bankowych". Zdaniem Jana Rościszewskiego, prezesa Cardif Polska, "bancassurance, czyli sprzedaż polis z produktami bankowymi, to bardzo istotna część rynku ubezpieczeń na życie i rynku ubezpieczeń osobowych",  przekracza 50 proc. I tak, w opinii części ekspertów "stwierdzone przez KNF nieprawidłowości mogły prowadzić w niektórych przypadkach do sytuacji, że klient wbrew swojemu przekonaniu  de facto nie posiadał ochrony z tytułu ubezpieczenia. To dlatego, że część banków łączy rolę ubezpieczyciela i pośrednika ubezpieczeniowego, co może prowadzić do konfliktu interesów".  Dlaczego? Ponieważ  bank, reprezentując kredytobiorców  jest jako ubezpieczający  stroną umowy o świadczenie usługi ubezpieczeniowej, a jednocześnie pobiera prowizję od firm ubezpieczeniowych - podkreśla "Bankier.pl". Firmy ubezpieczeniowe  z kolei mogą płacić w zależności od szkodowości sprzedawanych przez bank ubezpieczeń, przez co bankom nie zależy na dochodzeniu roszczeń z tytułu ubezpieczeń - twierdzi portal.
Według KNF - pisze www.bankier.pl - " powszechną praktyką był utrudniony dostęp do treści umowy ubezpieczenia.(...) banki często narzucały kredytobiorcy wybór określonego ubezpieczyciela i produktu, niekiedy warunkując tym decyzję o przyznaniu kredytu". Komisja krytykowała również wysokość prowizji w bancassurance.
Jednak podczas  prac nad Rekomendacją U,  nadzorca nie deklarował, że jego celem jest likwidacja lub marginalizacja bancassurance jako  kanału sprzedaży ubezpieczeń.

Polisa posagowa nie działa  jak lokata bankowa


Wejście dziecka w dorosłość wiąże się z dużymi wydatkami. Studia, mieszkanie, wesele – to wszystko jest kosztowne. Im wcześniej więc pomyślimy o zabezpieczeniu przyszłości naszego dziecka, tym lepszy efekt inwestycyjny osiągniemy - radzi "Rzeczpospolita"(Nr z 15.05.2014 r.). Albowiem  ubezpieczenie posagowe jest  propozycją  dla osób, które cenią bezpieczeństwo. Warto jednak pamiętać, iż polisa  posagowa nie jest tożsama  z lokatą bankową. Albowiem  gwarancja, iż uposażone dziecko otrzyma  ustaloną w umowie ubezpieczenia  sumę  nawet w sytuacji śmierci ubezpieczającego,  kosztuje - podkreśla dziennik.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT