Zrównanie składek w ubezpieczeniach na życie dla kobiet i mężczyzn po dostosowaniu polskich przepisów

Na razie towarzystwa ubezpieczeń w Polsce  nie zamierzają dostosować się do wyroku unijnego Trybunału Sprawiedliwości nakazującego zrównanie składek w ubezpieczeniach na życie dla kobiet i mężczyzn - donosi "Dziennik Gazeta Prawna"(Nr z 15.10.2012 r.). Dlaczego ? Według gazety,  ubezpieczyciele  twierdzą bowiem, że aby respektować wyrok TS Unii Europejskiej, muszą oprzeć się na polskim prawie, a jego jak dotąd nie ma.  "Jeśli polskie przepisy wejdą w życie, (...)to wtedy rzeczywiście nie będzie można różnicować stawek według kryterium płci (...) I dopiero wówczas się do tego prawa dostosujemy.  " – twierdzi w "DGP" jeden z ubezpieczycieli. Tymczasem Komisja Nadzoru Finansowego uważa, że wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczy wszystkich państw członkowskich , a więc także Polski. Zdaniem Katarzyny Mazurkiewicz z zespołu prasowego KNF  resorcie finansów prowadzone są prace legislacyjne mające na celu dostosowanie przepisów ustawy o działalności ubezpieczeniowej do treści wyroku.  W jej opinii, w praktyce rynku ubezpieczeniowego sytuacja kobiet może się pogorszyć pod względem wysokości składki. "Jeśli zakłady zostaną zmuszone do zmiany taryf, wówczas ceny z pewnością się zmienią, nie jest jednak przesądzone, w którą stronę" - podkreśla. . A różnice obecnie są znaczne, zwłaszcza w ubezpieczeniach  na życie o typowo ochronnym charakterze (bez elementu inwestycyjnego lub oszczędnościowego), gdzie koszt czystego ubezpieczenia odgrywa największą rolę - pisze gazeta. I tak, Ergo Hestia oferuje na przykład pięcioletnią polisę dla trzydziestoletnich kobiet na sumę ubezpieczenia 250 tys. zł, gdzie miesięczna składka  wynosi 36,41 zł, a przy tych samych warunkach mężczyzna musi zapłaci 64,30 zł. Agnieszka Rosa z biura prasowego PZU uważa zaś, że po wejściu w życie wspólnych taryf dla kobiet i mężczyzn w przypadku pań można spodziewać się podwyżek, ale nie wykluczone,  że jednocześnie stanieją ubezpieczenia dla panów.

UFK  - wysoki poziom aktywów w funduszach Franklin Templeton Investments 

W I półroczu 2012 r. aktywa ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych (UFK)  wynosiły blisko 38,5 mld zł, osiągając w przeciągu sześciu miesięcy br. wzrost o 3,2 mld zł - podaje "Puls Biznesu"(Nr z 16.10.2012 r.), powołując się na szacunki Analizy Online. Przy tym, na koniec czerwca br.  aktywa funduszy zagranicznych sprzedawanych w formie UFK  były równe 2,1 mld zł i stanowiły   około  5,5 proc.  wszystkich aktywów zgromadzonych w UFK. Według dziennika, w pierwszej dziesiątce najlepszych funduszy zagranicznych znalazły się cztery fundusze Franklin Templeton Investments. 
Jak informuje "PB", Templeton Global Total, fundusz o charakterze total return, zgromadził ponad 210 mln zł, zaś Templeton Asian Growth około 160 mln zł. Z kolei  aktywa Funduszu BlackRock GF World Gold Fund  osiągnęły poziom  156 mln zł.

Administracja strony: EPC System - Outsorcing IT